Widzisz słup dymu? Obserwuj, a później dzwoń po strażników

97
63

Mieszkańcy Raciborza proszeni są o współpracę w zakresie kontroli palenisk. Magistrat opracował mały instruktaż.

W okresie jesienno-zimowym mieszkańcom Raciborza coraz bardziej dokucza smog. Mimo że Miasto od dawna prowadzi działania, których celem jest likwidacja, a w krótszej perspektywie przynajmniej ograniczenie zjawiska niskiej emisji, obecnie nie jest najlepiej, podobnie jak w całym kraju.

– Samorząd dopłaca do wymiany źródeł ciepła, wspiera proces termomodernizacji, organizuje akcje edukacyjne w szkołach, a nawet w przedszkolach. Jednym z narzędzi, po które sięgamy są również kontrole Straży Miejskiej. Część inspekcji jest prowadzona z inicjatywy samych strażników, jednak często nasi mundurowi sprawdzają piece na zgłoszenie samych mieszkańców. Każdy telefon, który jest odbierany w Straży Miejskiej skutkuje patrolem, którego zadaniem jest skontrolować czy nie są spalane niewłaściwe substancje – podkreśla magistrat.

W ostatnim tygodniu grudnia Straż Miejska nałożyła jeden mandat i udzieliła jednego pouczenia. – Dlatego mamy do Was dwie olbrzymie prośby. Po pierwsze, jeśli macie podejrzenie, że ktoś spala odpady lub substancje, które są już zakazane przez Uchwałę Sejmiku Województwa Śląskiego nie używajcie Elektronicznego Systemu Informacji Miejskiej. Chcemy reagować natychmiast i dlatego prosimy Was o zgłoszenia telefoniczne. Po drugie, gdy zobaczycie słup dymu wydobywający się z komina nie dzwońcie od razu. Poobserwujcie, czy dym unosi się przez dłuższy czas, czy jest wyłącznie krótkotrwałym efektem rozpalenia w piecu – apelują urzędnicy.

/j/

Fot. UM Racibórz

„Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach”.