Świąteczne jarmarki w regionie

247
156
świąteczne jarmarki w regionie
Michał Fita na raciborskim rynku częstował kawą. Fot. Andrzej Zieliński

W okresie Świąt Bożego Narodzenia wszyscy chętnie uczestniczą w jarmarkach i kiermaszach, które, poza możliwością nabycia czegoś do domu, wprowadzają w magiczny klimat świąt.

Raciborski jarmark na rynku ruszył 1 grudnia, przyciągając od początku rzeszę sympatyków. Jedną z największych atrakcji jarmarku jest, tradycyjne już, spotkanie ze św. Mikołajem w ramach akcji „Mikołaj ze strażakami”. Każde dziecko, które wystąpiło z piosenką lub wierszem, otrzymało prezent. W 2018 roku na świąteczne dekoracje, ich zakup, eksploatację i konserwacje, miasto przeznaczyło 80 000 zł.

kiermasze w regionie
Raciborski jarmark z lotu ptaka. Fot. Anna Łapka

Stare Opactwo w Rudach przygotowało natomiast jarmark adwentowy, który będzie czekał na gości w każdą niedzielę miesiąca. W murach Pocysterskiego Zespołu Klasztorno – Pałacowego można nabyć m. in. wyroby rękodzieła artystycznego, ozdoby, stroiki, a także gorącą herbatę i grzaniec.

jarmarki w regionie
Kiermasz w Rudach. Fot. Iwona Kwapisz

W Tworkowie kiermasz upłynął w muzycznym akompaniamencie, o który zadbała Orkiestry Dęta Gminy Krzyżanowice. W Centrum Kultury wystawiono świąteczne wypieki i tradycyjne potrawy. Nie zabrakło też artystycznych występów dzieci i spotkania ze świętym Mikołajem.

jarmarki w regionie
Kiermasz w Tworkowie. Fot. Maciej Brocki

oprac. /kc/