Drugie podejście do remontu Kościuszki-Łąkowej w Raciborzu

3
194
starosta Swoboda remont ulic
Zmiana władzy na najwyższym urzędzie w powiecie raciborskim. Czy starosta Grzegorz Swoboda dopilnuje inwestycji, której nie zrealizowano za kadencji Ryszarda Winiarskiego?

Przed nowym starostą i prezydentem wiele wyzwań, w tym realizacja ważnych projektów drogowych. Na samorządowe forum wrócił temat niedoszłego remontu ulic Kościuszki i Łąkowej w Raciborzu.

Inwestycja miała zostać zrealizowana w tym roku, ale wykonawcy, którzy stanęli do przetargu, zażądali zaporowych kwot. Wszystko przez rosnące ceny robót budowlanych i opóźnienia związane z protestem ekologów. Czy obecne władze powiatu raciborskiego sfinalizują przedsięwzięcie?

Unieważnione przetargi

Remont Kościuszki-Łąkowej to jedna z największych niezrealizowanych inwestycji poprzedniego zarządu powiatu raciborskiego. Cała inwestycja, według wstępnego kosztorysu, miała wynieść nieco ponad 6 mln zł. Samorząd otrzymał wsparcie z budżetu państwa w kwocie 2 mln zł, resztę dołożyło miasto oraz powiat. Postępowania przetargowe, jak twierdził wówczas starosta Ryszard Winiarski, pokazały jak bardzo nieprzewidywalne są prawa rynku. Ceny materiałów jak i usług budowlanych w ciągu zaledwie pół roku (od dnia stworzenia dokumentacji do ogłoszenia postępowania przetargowego) poszybowały w górę, co zaskoczyło włodarzy. Oferenci zażądali za realizację zlecenia przeszło 8 mln zł, zamawiający miał zaplanowane maksymalnie nieco ponad 6 mln zł. Przetargi więc unieważniono, a włodarz powiatu zdecydował o zwrocie środków wojewodzie śląskiemu i do budżetu miasta.

Ekolodzy kontra urzędnicy

Przedsięwzięcie nosi nazwę „Przebudowa odcinka drogi powiatowej nr 3548S ul. Łąkowej i Tadeusza Kościuszki w Raciborzu” i składa się z dwóch etapów: I zatoka autobusowa na ul. Łąkowej i II od skrzyżowania z ul. Gwiaździstą do skrzyżowania z ul. Wandy. W ramach inwestycji przebudowana ma zostać konstrukcja jezdni na długości 950 m. Wysokie ceny robót drogowych to jednak nie jedyna przeszkoda, jaka stanęła na drodze rządzącym. Duże znaczenie miały negocjacje z raciborskimi “ekologami”, którzy sprzeciwiali się wycince drzew. Gospodarz powiatu uległ niektórym postulatom mieszkańców, co przesunęło w czasie moment ogłoszenia pierwszego przetargu.

Rządowa dotacja

Ryszard Winiarski pod koniec kadencji zapewnił, że temat przebudowy ulic nie upadł, ale został odłożony na 2019 rok. – Zgodnie z wcześniej złożoną deklaracją, powiat ponownie złożył wniosek, który został najwyżej oceniony. Tym razem pozyskaliśmy 3 miliony złotych. Modernizacja będzie wykonywana w przyszłym roku w ramach Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na Lata 2016-2019 – poinformował w ostatnich dniach swoich rządów Winiarski, dodając, że szacowany koszt przedsięwzięcia wyniósł tym razem 6 972 000 zł.

Czas wyzwań

Przed nowym władzami powiatu raciborskiego twardy orzech do zgryzienia i spora odpowiedzialność. Prócz starosty Grzegorza Swobody, zarząd tworzyć będą wicestarosta Marek Kurpis, etatowy członek Ewa Lewandowska oraz członkowie Józef Stukator i Andrzej Chroboczek. Nowy włodarz, jak przyznał zaraz po wyborze na stanowisko, będzie chciał kontynuować pracę Winiarskiego, z którego wiedzą i doświadczeniem bardzo się liczy. Remont Kościuszki i Łąkowej to także jedno z najważniejszych zadań dla nowych władz Raciborza – prezydenta Dariusza Polowego, wiceprezydentów Michała Fity i Dominika Koniecznego oraz Rady Miasta, w której mają oni większość. W kosztach inwestycji ponownie będzie partycypować miasto, w przyszłorocznym budżecie zarezerwowano na ten cel 1,5 mln zł.

Wojciech Kowalczyk