Korzystne czy nieprzemyślane? Nowe prawa niepełnosprawnych

123
113
Racibórz: Jerzy Wiśniewski o nowych prawach osób niepełnosprawnych

W życie weszła ustawa wprowadzająca szczególne uprawnienia dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

Ustawa, która weszła w życie 1 lipca br., wprowadza szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Osoby te mają mieć prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz zaopatrywania się w aptece bez kolejki, a także do korzystania z ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych bez skierowania. Ustawa zniosła również okresy użytkowania wyrobów medycznych oraz limity finansowania świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu rehabilitacji leczniczej.

Krok we właściwym kierunku

– Zniesienie okresów użytkowania wyrobów medycznych oceniam „w miarę” pozytywnie… Dlaczego „w miarę”? Jakość i cena wyrobów medycznych, z których korzystają osoby niepełnosprawne, jest bardzo różna. Często wybiera się takie, na które nas stać. Do tych „z górnej półki” trzeba, niestety, sporo dopłacić, bo nie mieszczą się one w limitach finansowania ze środków publicznych, a te, na które wystarcza pieniędzy z dofinansowania, są często kiepskiej jakości i najzwyczajniej w świecie zużywają się dość szybko – wyjaśnia Jerzy Wiśniewski, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Integracji „Podaj Rękę” z Raciborza.

Jakie rozwiązanie proponuje? Jak ocenia inne wprowadzone uprawnienia dla „znacznych niepełnosprawnych? Przeczytacie tutaj: Korzystne czy nieprzemyślane? Nowe prawa niepełnosprawnych

/k/
Fot. z arch. raciborz.com.pl
Na zdjęciu: Jerzy Wiśniewski podczas Forum Osób Niepełnosprawnych