Wypoczynek i rekreacja w byłym prosektorium

443
205
Wodzisław: Wizualizacja projektu Oaza aktywności

Ponad 3,5 mln złotych przeznaczonych zostanie na utworzenie tzw. „Oazy aktywności”. To tutaj dzieci rynku mają mieć możliwość spędzania dzieciństwa w normalnych warunkach.

Budynek byłego prosektorium przy ul. Wałowej 30 w Wodzisławiu Śląskim, który jeszcze w tej chwili stoi nieużytkowany i niszczeje, już wkrótce doczeka się rozbudowy. Już za rok, zarówno z nowo zagospodarowanej nieruchomości, jak i z urokliwego, zielonego terenu wokół budynku mają móc korzystać seniorzy, tzw. dzieci rynku, kobiety nieaktywne zawodowo czy też osoby korzystające z usług innych placówek znajdujących się przy ul. Wałowej. A wszystko to w ramach projektu o wdzięcznej nazwie „Oaza aktywności”.

– Jak wiemy, jest wiele mieszkań w okolicy rynku. Natomiast takiej zabudowy, która by służyła mieszkańcom, zieleni, miejsc im przyjaznych… jest mało – uważa Starosta Wodzisławski, Ireneusz Serwotka. Dlatego też, w ramach rozbudowy budynku byłego prosektorium planowane jest m.in. utworzenie sali rehabilitacyjno-relaksacyjnej, sali szkoleniowo-konferencyjnej, ogrodu zimowego (klimatyzowanej i wentylowanej szklarni) oraz infrastruktury z zapleczem techniczno-sanitarnym.

Projekt obejmuje również zaadaptowanie terenu przy ul. Wałowej 30 na kilka oddzielnych stref: strefę zieloną ze ścieżką edukacyjną, przy której zasadzone zostałyby różnego rodzaju rośliny, charakterystyczne dla poszczególnych pór roku (a przy nich – widniałyby tabliczki informacyjne), strefę czerwoną, obejmującą przestrzeń przeznaczoną do rekreacji oraz zajęć relaksacyjnych, z przystosowanym podjazdem dla osób niepełnosprawnych (w tym miejscu planuje się ustawienie drewnianej altany, huśtawek czy piaskownicy, zaprojektowanie miejsca do realizacji gier i zabaw ruchowych oraz obsadzenie krzewami), strefę czarną, czyli miejsca parkingowe oraz strefę niebieską, w ramach której ściany budynku planuje się pomalować farbą tablicową tak, aby mogły być wykorzystane zarówno do zabawy, jak i celów edukacyjnych.

W ramach realizacji projektu „Oaza aktywności” planowane jest też przeprojektowanie organizacji ciągu pieszo-jezdnego poprzez zaadaptowanie bramy przy ul. Wałowej jako wjazd, a bramy przy ul. Kościelnej – jako wyjazd. Ruch miałby się odbywać w jednym kierunku.

Realizacja projektu ma się rozpocząć jesienią bieżącego roku, a zakończyć – w połowie 2019 roku. Całość obszaru przy ul. Wałowej w swym zamyśle ma wpisywać się w założenia hortiterapii, czyli tzw. terapii ogrodem.

/k/
Fot. Powiat Wodzisławski