Rozbudowa składowiska odpadów w Raciborzu

95
351
RIPOK Racibórz
RIPOK Racibórz

Zakład Zagospodarowania Odpadów przy ul. Rybnickiej pozyskał pożyczkę z WFOŚiGW w Katowicach w kwocie do wysokości 4.366.911 zł na rozbudowę składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne.

 

Współczesny tryb życia sprzyja powstawaniu coraz większej ilości odpadów. – Miejska gospodarka komunalna musi radzić sobie ze wzrastającą ilością odpadów – podkreśla Leszek Iwulski, rzecznik prasowy raciborskiego magistratu. Jedną z instytucji, która zajmuje się gospodarką odpadami w Raciborzu, jest Zakład Zagospodarowania Odpadów, kooperujący z firmą Empol – zajmującą się odbiorem i zagospodarowaniem odpadów z terenu miasta.

– Miasto zawarło długoterminową, dwudziestoletnią umowę z Empolem, w ten sposób gwarantując sobie gospodarkę odpadami w bardzo stabilnych warunkach finansowych. Stawia to Racibórz w o tyle komfortowej sytuacji, że inne gminy muszą mierzyć się z przetargami na zagospodarowanie odpadów, w których to firmy zajmujące się zagospodarowaniem śmieci są raczej na wygranej pozycji. Potwierdza to obserwacja rynku, ponieważ samorządy płacą za tę usługę coraz więcej – podkreśla Leszek Iwulski.

RIPOK Racibórz
W 2016 roku rozpoczęła działalność Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK) w Raciborzu-Brzeziu. Inwestycja została zrealizowana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego – Urzędu Miasta Racibórz i firmy Empol. Inwestycja wraz z istniejącym na terenie zakładu składowiskiem odpadów inne niż niebezpieczne i obojętne oraz kompostownią odpadów zielonych tworzy zintegrowane centrum przetwarzania odpadów komunalnych. Fot. Leszek Iwulski

Umowa między firmą a raciborskim urzędem zakłada między innymi, że Zakład Zagospodarowania Odpadów zapewni Empolowi miejsce do składowania tzw. odpadów resztkowych. – Aby wywiązać się z tego zobowiązania podjęta została decyzja o rozbudowie składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne – dodaje rzecznik. W ramach przedsięwzięcia powiększona zostanie istniejąca kwatera o część o pojemności 300 tysięcy metrów sześciennych. Przekłada się to na zwiększenie rzeczywistej powierzchni składowanych odpadów o 500 tysięcy metrów sześciennych i pozwoli na składowanie odpadów o masie ponad 600 tysięcy ton.

Warto podkreślić, że rozbudowana kwatera będzie wielowarstwowo uszczelniona, wybudowane zostaną rowy opaskowe i powstanie instalacja ujmowania biogazu. Inwestycja pociągnie za sobą także wykonanie sieci ciśnieniowej hydrantowej do zraszania składowiska, instalacji odgazowania i instalacji spalania gazu składowiskowego. Prace przyniosą także uszczelnienie korony składowiska i rowów opaskowych nadpoziomowego etapu składowania. Przeniesiona zostanie również waga samochodowa.

Na rozbudowę składowiska pozyskano pożyczkę na preferencyjnych zasadach w kwocie do wysokości 4.366.911 zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Jak podkreśla Leszek Iwulski – pożyczki z Funduszu są o tyle korzystną formą wsparcia finansowego, że mogą być one częściowo umarzane, jeśli klient zdecyduje się na dalsze inwestycje związane z ochroną środowiska. Dodatkową korzyścią jest to, że są to pożyczki niskooprocentowane.

Rozbudowa składowiska powinna zakończyć się w lutym 2019 r.

/j/

„Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach”.