Dzień Dziecka w Śląskim Ogrodzie Botanicznym

109
202
Dzień Dziecka Mikołów

Warsztaty ogrodowe – „Warsztatowo”, zielarskie – „Zielarium”, zajęcia dla młodych adeptów surwiwalu – „Dzikie życie”, konkursy w strefie rekreacji – „Energia dla zdrowia” – to tylko niektóre z atrakcji imprezy dla najmłodszych.

 

Zbliża się kolejne święto przyrodniczo-ekologiczne w ramach przedsięwzięcia – Śląski Kalendarz Ekologiczny. 3 czerwca Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie zaprasza na Dzień Dziecka w Śląskim Ogrodzie Botanicznym. W godz. 12:00 – 18:00 dzieci będą mogły wziąć udział w rozmaitych warsztatach, zajęciach czy konkursach. Nie zabraknie specjalnych atrakcji przygotowanych z myślą o najmłodszych. Organizatorzy zapraszają całe rodziny. Przedsięwzięcie wspiera Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Program imprezy przygotowany przez Zespół Pracowni Śląskiego Kalendarza Ekologicznego:

12:00 GeoRebus – lubicie trocha pomedytyrować? A mono lubicie tyż cosik poszpilać na placu? GeoRebus to nowy szpil we terynie, dziynka kerymu poznocie niý ýno lepij ŚOB, nale tyż bydziecie musieli pomyndykować trocha a co niý co zmiarkować. Przi ôkazji poznocie tyż ślůnske worty. Interesant? Tuż zaproszůmy! Dlo noszych Zielůnych Ôdkrywcůw sztympel do legitymacje i mininagroda.

12:00 Warsztatowo – jak na ogrodowe warsztaty przystało, zrobimy coś ciekawego, niebanalnego i pachnącego. Będziemy wycinać, kleić, przesypywać, przelewać i mieszać. Chcecie wiedzieć, co z tego powstanie? Zapraszamy do zabawy!

12:00 Zielarium – warsztaty dla wszystkich młodych zielarzy, chcących poznać tajniki pachnących kompozycji.

12:00 Dzikie życie – przy placu ogniskowym będą zajęcia dla młodych adeptów surwiwalu. Warsztaty wprowadzą dzieciaki w świat dzikiej przygody i ekstremalnych przeżyć! Będzie można nauczyć się, jak wykrzesać ogień metodami prymitywnymi, jak zdobyć i uzdatnić wodę do picia oraz jak bezpiecznie przeżyć noc w lesie. Instruktorzy Dzikiej Drogi zdradzą tajniki dzikiego życia w naturze.

12:00 Energia dla zdrowia – to już druga edycja wydarzenia organizowanego przez Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego na terenie Ogrodu Botanicznego. Zapraszamy do udziału w konkursach, w strefie inspiracji KOWR oraz na występy kapeli i zespołów. Na stoiskach będzie można też zaopatrzyć się w produkty regionalne i tradycyjnie wytwarzane. Kuchnia polowa zapewni ciepły i smaczny posiłek.

12:00-14:00 Pszczoły przy wapienniku – tym razem warsztaty odbędą się w Ogrodzie Czerwonym (ul. Grudniowa, dawniej ul. 15 Grudnia), wejście bramą główną przy wapienniku. Pszczelarze z Pasieki Edukacyjnej Skrzydlaci Przyjaciele opowiedzą o rozrajaniu rodzin pszczelich, będzie można zajrzeć do ula i wziąć udział w turnieju gier planszowych w pobliżu pasieki. Osoby niepełnoletnie muszą być pod opieką dorosłych. Prosimy o zabranie stroju z długim rękawem. Warsztaty są bezpłatne, rezerwacja miejsc: https://pasiekaedukacyjna.pl/wydarzenie/dzien-dzieckaw-slaskim-ogrodzie-botanicznym/.

14:00-17:00 Koniki z Maciejówki – zapraszamy najmłodszych na przejażdżki na konikach (5 zł) z Klubem Jeździeckim Maciejówka MOSiR Zabrze. Miłośnicy koni i jeździectwa będą mogli sprawdzić swoją wiedzę i poszerzyć ją o nowe zagadnienia, tj. pochodzenie konia, historię jego udomowienia, tajemnice anatomii (bo kto wie, gdzie koń ma kolano i czym jest kopyto?). Będą też ciekawostki związane z behawiorystką, żywieniem i jeździectwem. Konie czekać będą na polanie za budynkiem głównym, przy suchej rzece.

Ponadto:
Gigantyczne bańki mydlane – czy uda Wam się stworzyć bańkę giganta? Przyjdźcie i zobaczcie sami! Malowanki XXL – duży format, farby i pędzle. Jeśli dołożymy do tego dziecięcą wyobraźnię pewnie powstanie coś pięknego. Rodzinna Strefa Zabaw – czyli harce na łące dla każdego. Będziemy się bawić, grać, rzucać, biegać, skakać. Zapewnimy sporą porcję ruchu dla każdego. Rodzina na kocu – zapraszamy z kocykiem na cudowną, zieloną łąkę, na której można odpocząć, poleniuchować, poopalać się i zjeść coś dobrego w świetnym towarzystwie. Zgrana Rodzina – w budynku głównym mieści się centrum dowodzenia grami planszowymi. Zgrana Rodzina zaprasza do testowania, grania i na zakupy. Gra planszowa w prezencie? Wszak to Dzień Dziecka!!! Kawiarenka – nie tylko dla spragnionych! Aromatyczna kawa, lody i inne specjały z pewnością umilą czas spędzany w Ogrodzie. Kiermasz rękodzieła – biżuteria, bibeloty, ozdoby, zabawki, coś zdrowego i pysznego, a wszystko to wykonane przez naszych wystawców, czyli hand made w ogrodowym wydaniu. Wystawa fotograficzna „Świat przyrody malowany elektronami” – zapraszamy do zobaczenia tego, co… niewidoczne dzięki wykorzystaniu mikroskopu elektronowego. Piękne, wielkoformatowe mikrofotografie czekają wzdłuż alei spacerowych.

/j/

„Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach”.