Robert Urbanowski: Dziś wychodzę w kipie

108
97
Robert Urbanowski

– Dlaczego mam żyć w ukryciu, w jakiś sposób wstydzić się swojej wiary… – pyta raciborski Żyd Robert Urbanowski, twórca Żydowskiego Teatru Midraszowego.

 

„Profanacja kościoła nastąpiła. Niech sobie synagogę postawią i tam szopki odstawiają. No ale żydom to Polacy mają postawić bożnicę nie oni sami.” / „Żydowskie herezje” / „Spadaj do swojej synagogi POstępowcu” / „to był mój kościół parafialny; od jutra już nie jest” / „Polska dla POLAKÓW” [zachowana pisownia oryginalna]

To tylko niektóre z internetowych komentarzy, jakie można znaleźć na raciborskich portalach, pod artykułami opisującymi działania artystyczne jedynego „oficjalnego”, raciborskiego Żyda – Roberta Urbanowskiego. W taki szkaradny sposób niektórzy raciborzanie komentują wydarzenia ARTYSTYCZNE, niemające żadnego podłoża ideologicznego, politycznego i nieposiadające jakichkolwiek znamion agitacji. Internetowe wiadro pomyj wylało się na osobę, która postanowiła ożywić kulturalnie nasze miasto, trochę je poruszyć. Jak widać, niektórych poruszyło to aż nadto. Bardzo chciałbym się mylić, iż powód tego jest inny niż sam fakt wyznawanej przez Urbanowskiego religii. Boję się pomyśleć, co by było, gdyby jako jawny Żyd zaczął udzielać się w jakiś sposób politycznie… Biorąc to pod uwagę, czy można powiedzieć, że w Raciborzu budzą się demony przeszłości czy po prostu tacy już jesteśmy?

Czytaj więcej: https://raciborz.com.pl/2018/05/05/robert-urbanowski-dzis-wychodze-w-kipie.html