1 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Ptaków

84
696

Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie z okazji Międzynarodowego Dnia Ptaków zaprasza na rodzinne święto przyrodniczo-ekologiczne.

 

Międzynarodowy Dzień Ptaków został ustanowiony w 1906 roku podczas ratyfikacji Konwencji o Ochronie Ptaków Pożytecznych dla Rolnictwa z 1902 roku. Warto podkreślić, że była to pierwsza międzynarodowa konwencja o ochronie ptaków. Polska dołączyła do niej w 1932 roku. Obchodami kieruje ogólnoświatowa federacja organizacji pozarządowych zajmująca się ochroną ptaków – BirdLife International. Jej partnerem w Polsce jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP). Obecnie ptaki są chronione przez unijną Dyrektywę Ptasią. Jej celem jest ochrona wszystkich istniejących populacji dzikich ptaków występujących w UE.

– Współcześnie Międzynarodowy Dzień Ptaków ma przypominać nam o roli, jaką ptaki odgrywają w naszym życiu. Dla wielu osób na świecie obserwacja, fotografowanie i poznawanie ptaków stały się nie tylko ciekawym hobby, ale pasją i życiowym wyborem. Co każdy z nas może zrobić dla ptaków? Powiesić budkę lęgową – to już ostatni moment na zainstalowanie jej w ogrodzie. Ptaki przystępują właśnie do pierwszych lęgów. Zarejestrować swoją pierwszą obserwację bocianów, jaskółek dymówek, kukułek i jerzyków na www.SpringAlive.net. To międzynarodowa kampania edukacyjna przybliżająca tajemnice ptasich migracji. Zaangażować się i pomóc organizacjom przyrodniczym chronić ptaki i ich siedliska. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków zaprasza nowych członków oraz zachęca do przekazania 1% podatku na rzecz ochrony kraski. To jeden z najpiękniejszych ptaków Polski. Jeszcze w latach 70. żyło u nas około 1000 krasek, dziś gniazduje u nas zaledwie 60 osobników – zachęca Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) do działania na rzecz ptaków.


Z kolei w niedzielę, 8 kwietnia, w godz. 12:00 – 18:00 odbędzie się impreza dla miłośników ptaków z okazji Międzynarodowego Dnia Ptaków w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie. Celem obchodów święta – jak podkreślają organizatorzy – jest zwrócenie uwagi na zagrożenia, przed jakimi stoją ptaki, a które związane są głównie z postępującymi zmianami w ich naturalnych siedliskach i wciąż zwiększającą się presją człowieka oraz zachęcenie lokalnej społeczności do zaangażowania się w ich ochronę. – Z okazji święta będziemy zachęcać do bardziej uważnego przyjrzenia się ptakom i zwracać uwagę, iż nie potrzeba do tego specjalistycznego sprzętu czy organizacji dalekich wypraw. Aby obserwować ptaki, wystarczy szeroko otworzyć oczy i zajrzeć do pobliskiego parku, na skwer czy przydomowego ogródka, trzeba tylko wykazać się odrobiną uwagi i cierpliwości – zapowiada Śląski Ogród Botaniczny.

Impreza odbędzie się w ramach projektu Śląski Kalendarz Ekologiczny, który realizowany jest od 2012 roku. – Stajemy na głowie dla wszystkich uczestników naszych niedzielnych pikników, aby czuli się u nas dobrze, miło i mądrze spędzali czas, a przy okazji mogli się czegoś nauczyć. A dzięki pomocy wspaniałych wolontariuszy, dzieje się bardzo dużo. Projekt obejmuje kilkanaście świąt, ale niektóre mają nieco odmienny charakter, np. zajęcia w szkołach czy też konferencja naukowa. Zdecydowana większość imprez odbywa się w otoczeniu szumu drzew i śpiewu ptaków…, czyli w Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie (ul. Sosnowa 5). W świątecznej ofercie uznanie gości znalazły już: gry terenowe, warsztaty wszelakie, kącik zabaw dla dzieci, kącik ogrodnika, konkursy, akcje, wystawy, koncerty, ciekawe osoby z niesamowitymi pasjami przyrodniczymi, porady specjalistów i kiermasz z rękodziełem. Wszystko to odbywa się w miłej atmosferze na łonie natury i co najważniejsze – dla naszych gości… za darmo! Serdecznie zapraszamy do współtworzenia wydarzeń w ramach Śląskiego Kalendarza Ekologicznego. Jeżeli w jakikolwiek sposób widzą się Państwo w tej inicjatywie, czekamy na propozycje. Budżet nasz duży nie jest, ale urok osobisty i owszem! (kontakt: [email protected]) – zachęca Śląski Ogród Botaniczny, który współpracuje z osobami fizycznymi, firmami, instytucjami małymi, ale i całkiem sporymi, organizacjami pozarządowymi itp. Przedsięwzięcie wspiera również Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

/j/

„Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach”.