Dr K. Kwiotek oraz dr G. Habrom-Rokosz kuratorkami wystawy fotografii

3
238
Dr K. Kwiotek oraz dr G. Habrom-Rokosz kuratorkami wystawy fotografii

Wspólnymi siłami, z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, zorganizowały na Zamku Piastowskim, wernisaż wystawy fotografii o przewrotnie brzmiącym tytule „Kobieta zmienną jest”.

 

Nie od dziś wiadomo, że „kobieta zmienną jest”. Większość, powiedzenie to kojarzy ze stereotypowym wizerunkiem kobiety, jako chwiejnej emocjonalnie i niezdecydowanej istoty żyjącej, która swoim jestestwem dostarcza moc wrażeń innemu przedstawicielowi ludzkości… mężczyźnie. Temu krzywdzącemu i niestety utartemu w świadomości typowego homo sapiens stwierdzeniu, czoła stawiły: wieloletnia wykładowczyni PWSZ w Raciborzu i nauczycielka fotografii – dr Gabriela Habrom-Rokosz oraz dr Katarzyna Kwiotek, która niesionym przez siebie kagankiem oświaty, rozświetla młodzieży I LO, Liceum Plastycznego oraz studentom raciborskiej PWSZ ciemne zaułki historii sztuki. Wspólnymi siłami, z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, zorganizowały na Zamku Piastowskim, wernisaż wystawy fotografii o przewrotnie brzmiącym tytule „Kobieta zmienną jest”.

Uroczyste otwarcie wystawy rozpoczął pokaz mody, podczas którego przedstawiono, jak zmieniała się kobieta wizerunkowo na przestrzeni wielu lat.

Całe wydarzenie pod względem artystycznym miało charakter wielowymiarowy. Zaskakującym początkiem wernisażu był pokaz mody, w którym udział wzięły uczennice Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi. Już w tym momencie można było zrozumieć zamysł organizatorek wydarzenia. Przysłowiowa „zmienność” kobiety nie została ograniczona tylko do jej cech charakterologicznych. Pokaz mody unaocznił, jak kobieta zmieniała się wizerunkowo na przestrzeni wielu lat. Mieliśmy okazję obserwować modelki, gdzie każda z nich prezentowała strój charakterystyczny dla danej epoki. Tym sposobem na „wybiegu” pojawiły się: Pola Negri, Brigitte Bardott czy Marilyn Monroe.

Następnie dr Katarzyna Kwiotek przedstawiła prelekcję o postaci kobiety w sztuce. – Kobieta to jeden z najpopularniejszych motywów w historii sztuki. Ukazywana na przestrzeni wieków przez malarzy, rzeźbiarzy czy grafików była bohaterką nie tylko portretów, ale i niejednokrotnie ważną postacią w obrazach o tematyce religijnej, mitologicznej, rodzajowej czy dziełach symbolicznych – mówi autorka prelekcji.

Czytaj więcej: Dr K. Kwiotek oraz dr G. Habrom-Rokosz kuratorkami wystawy fotografii