Raciborski zamek czekają zmiany? Wywiad z nową dyrektor – Mariolą Jakacką

24
345

Dotychczas prowadziła Gminne Centrum Kultury w Nędzy. Wcześniej mieszkała i pracowała na Kaszubach. Teraz cieszy się, że może pracować w ukochanym Raciborzu.

 

– Moja wizja rozwoju Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu zakłada stopniowe umacnianie prestiżowej pozycji instytucji jako centrum multimedialnego regionu – mówi nowa dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Parę dni po objęciu stanowiska rozmawiamy o tym, co czeka Zamek, ale i Kaszubach, Nędzy czy Raciborzu.

Wygrała Pani konkurs na stanowisko dyrektora Zamku Piastowskiego w Raciborzu. Był to drugi konkurs zorganizowany przez raciborskie Starostwo, gdyż w pierwszym nie wyłoniono kandydata. Startował tylko pan Zbigniew Woźniak, który nie zyskał akceptacji komisji konkursowej. Ktoś Panią namówił do spróbowania swoich sił w drugim konkursie?

To była moja decyzja wynikająca z mojego wykształcenia, doświadczenia zawodowego i kompetencji.

Spodziewała się Pani zwycięstwa? O stanowisko walczyło 13 osób.

Nie spodziewałam się, bo jak Pani słusznie zauważyła aplikowało 13 osób.

Była Pani dotąd dyrektorem GCK w Nędzy. Proszę opowiedzieć o swoim dotychczasowym doświadczeniu zawodowym.

W trakcie studiów wyjechałam na wakacje na Kaszuby, gdzie zachwyciłam się fauną, florą i ludźmi. Ten zachwyt zaowocował moim długoletnim pobytem na Ziemi Kaszubskiej. Przez 11 lat mieszkałam i prowadziłam działalność turystyczną na Kaszubach, gdzie stworzyłam jeździecką szkółkę konną, w międzyczasie uczyłam przez 4 lata w szkole podstawowej muzyki i plastyki, a w dalszej kolejności pracowałam jako instruktor rysunku, malarstwa i ceramiki w Bytowskim Centrum Kultury. Współpracowałam z Muzeum Zachodniokaszubskim i Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim na Zamku Krzyżackim oraz Fundacją Partnerstwo Dorzecze Słupi jako animator kulturalny, gdzie wraz z moimi przyjaciółmi Lilianną Grosz, Jaromirem Szroederem i Marianem Gospodarkiem w kooperatywie stworzyliśmy szereg imprez społeczno-kulturalnych i promocyjnych np. BytOFFsky Festival – festiwal teatralno-muzyczny, Jarmark Pomorski, Wiosnę Teatralną, Cassubia Cantat, Sztuka w Plenerze itp.

Czytaj więcej: Raciborski zamek czekają zmiany? Wywiad z nową dyrektor – Mariolą Jakacką