Wyłoniono laureatów w konkursie „Nie truj sąsiada”

101
300
Wyłoniono laureatów w konkursie „Nie truj sąsiada”
Wyłoniono laureatów w konkursie „Nie truj sąsiada”

Ponad 170 placówek oświatowych z terenu Subregionu Zachodniego rywalizowało w konkursie, który zorganizowano w ramach kampanii edukacyjno-ekologicznej „Gmina z (dobrą) energią”.

Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia Subregion Zachodni Województwa Śląskiego należy do obszarów o największym zanieczyszczeniu powietrza i to nie tylko w całej Polsce, ale i w Europie. Samorządy Subregionu Zachodniego (25 gmin i 3 powiaty) – walcząc o lepsze powietrze dla mieszkańców – realizują wspólną kampanię na rzecz walki ze smogiem pod nazwą „Gmina z dobrą energią!”. Głównym celem przedsięwzięcia jest szerzenie wiedzy na temat niskiej emisji (przyczyny, konsekwencje zdrowotne) oraz metod walki z nią – termomodernizacja, efektywne ogrzewanie budynków, odnawialne źródła energii.

Jedną z inicjatyw w ramach międzygminnej kampanii edukacyjno-ekologicznej „Gmina z dobrą energią!” za którą odpowiadają Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego oraz partner – Planergia Sp. z o.o. był konkurs dla przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych z terenu Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego pt. „Nie truj sąsiada”, który trwał od stycznia do grudnia 2017 roku. W konkursie mającym wyłonić najbardziej kreatywne w nagłośnianiu zjawiska niskiej emisji wśród lokalnej społeczności placówki oświatowe, wzięło udział łącznie 170 placówek. Jak podają organizatorzy – podstawą do oceny danej placówki była aktywność jej społeczności. Liczyła się kreatywność powiązania z tematem niskiej emisji. Dzieci i młodzież przedstawiały swoje pomysły na pokazanie przyczyn powstawania tego zjawiska, konsekwencji i metod walki. Komisja konkursowa oceniła nadesłane raporty kwartalne zawierające wyszczególnienie aktywności, wraz z przykładami prac, w oparciu o pięć kategorii: liczba podjętych działań, pomysłowość, różnorodność i jakość ich wykonania/realizacji, wartość merytoryczna przekazu (zgodność z tematyką kampanii), liczba zaangażowanych osób oraz zasięg działań.

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 16 lutego w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rybniku. – Tego dnia ogłosimy zwycięzców i pozostałych nagrodzonych oraz przyznamy wyróżnienia – zachęcają do udziału organizatorzy. Uroczystość rozpocznie się o godz. 10:00. Nagrody w konkursie „Nie truj sąsiada” to przybory edukacyjne i pomoce naukowe, których wartość zależna będzie od zajętego miejsca – odpowiednio: 5, 3 oraz 2 tysięcy zł.

Podstawą oceny każdej placówki były organizowane przez społeczność szkolną aktywności powiązane tematycznie z zagadnieniem niskiej emisji – przyczyn zjawiska, konsekwencji, prewencji oraz metod walki. Mogły to być zajęcia lekcyjne, aktywności wewnątrzszkolne oraz pozaszkolne, zajęcia plastyczne czy też techniczne – pełna dowolność. Organizatorzy akcji udostępnili koordynatorom wyznaczonym przez zaangażowane szkoły materiały dydaktyczne w postaci m.in.: przykładowych scenariuszy lekcji, poradnika dla nauczycieli w formie książki, animacji, filmów edukacyjnych oraz gry on-line. Uczestnikom konkursu pomysłów nie brakowało. – Wykazywali się zacięciem poetyckim, artystycznym, ale także dziennikarskim – przyznają organizatorzy. Uczniowie I LO w Wodzisławiu Śl. nagrali krótki film na wzór prowadzonego w ramach kampanii cyklu „Niska emisja bez ściemy!” (fot. 1). „Antysmogomania” to gazetka poświęcona domowym „pożeraczom” smogu przygotowana przez uczniów wodzisławskiej SP 10 (fot. 2). Z kolei uczennica szkoły podstawowej w Jankowicach Rybnickich napisała list do premier Beaty Szydło. „(…) Bardzo chciałabym Panią zaprosić na Śląsk, aby mogła się Pani przekonać, jak uciążliwe jest zanieczyszczone powietrze (…). Proszę coś z tym zrobić. Przecież to nas wszystkich zabije (…)” – czytamy w liście dziewczynki.

Lista laureatów (kolejność przypadkowa):

Publiczne przedszkole nr 8 im. Krasnala Hałabały w Czerwionce – Leszczynach.
Przedszkole Akademia Wyobraźni w Marklowicach
Publiczne Przedszkole w Nędzy
Publiczne Przedszkole nr 5 w Wodzisławiu Śląskim
Publiczne Przedszkole nr 6 w Wodzisławiu Śląskim
Szkoła Podstawowa nr 1 w Raciborzu
Szkoła Podstawowa nr 5 w Rybniku
Szkoła Podstawowa nr 1 w Rydułtowach
Szkoła Podstawowa w Jankowicach
Szkoła Podstawowa nr 10 w Wodzisławiu Śląskim
Gimnazjum w Kornowacu
Gimnazjum w Lyskach
Gimnazjum w Mszanie
Gimnazjum nr 13 w Rybniku.
Gimnazjum nr 3 w Wodzisławiu Śl.
Powiatowe Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego w Wodzisławiu Śl.
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych (Tischner) w Wodzisławiu Śl.
Zespół Szkół Zawodowych w Radlinie
Zespół Szkół Specjalnych w Czerwionce – Leszczynach
Zespół Szkół Zawodowych w Czerwionce – Leszczynach

Warto przypomnieć, że pod nazwą „Nie truj sąsiada” w ramach kampanii edukacyjno-ekologicznej „Gmina z (dobrą) energią” zrealizowano również trzy spoty promujące działania proekologiczne. W ostatnim materiale pt. „Siekiera w domu musi być!” występują aktor Marian Dziędziel oraz zespół Tabu. Przedsięwzięcie wspiera finansowo Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Fot.I LO Wodzisław Śl./gminazenergia.pl

Krystyna Stanik

„Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach”.