Podpisano umowę na dokończenie zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny

90
157
zbiornik
W podpisaniu umowy uczestniczyli (od lewej): Piotr Cywiński, p.o. dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, Mariusz Gajda, wiceminister środowiska i Dariusz Blocher, prezes firmy Budimex.

Umowę w obecności wiceministra środowiska Mariusza Gajdy podpisali Piotr Cywiński, p.o. dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach i Dariusz Blocher, prezes firmy Budimex, która dokończy budowę.

30 listopada w Raciborzu-Brzeziu została podpisana umowa na dokończenie budowy zbiornika Racibórz Dolny, którego celem jest zmniejszenie zagrożenia powodziowego w regionie. Umowę w obecności wiceministra środowiska Mariusza Gajdy podpisali Piotr Cywiński, p.o. dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach i Dariusz Blocher, prezes firmy Budimex, która dokończy budowę. Koszt inwestycji to blisko 904 mln złotych. Przewidywany termin zakończenia budowy wyznaczono na koniec 2019 r.

Mariusz Gajda podkreślał, jak ważny jest zbiornik Racibórz Dolny dla ochrony przeciwpowodziowej całej doliny Odry. – Bez tego zbiornika nie ma tak naprawdę pełnego bezpieczeństwa przed powodzią dla Wrocławia, nie mówiąc o Opolu i samym Raciborzu – zauważył wiceminister środowiska i przypomniał, że zbiornik miał być gotowy już w 2014 r. – Poprzednia ekipa rządowa nie dopilnowała realizacji tego zbiornika w sposób właściwy. Rok temu, będąc na komisji w Kuźni Raciborskiej, obiecałem, że mimo tych trudności zbiornik będzie dokończony i w tym roku zostaną wznowione roboty. RZGW wykonał gigantyczną pracę i bardzo dobrze przygotował przetarg, aby nie było takich niespodzianek jak poprzednio – podkreślił Mariusz Gajda. – To jest kluczowa inwestycja dla bezpieczeństwa mieszkańców, a co za tym idzie – dla rozwoju kraju. Te inwestycje wpisują się w politykę prorodzinną – jeżeli ludzie będą się czuli bezpiecznie, nie będą musieli wyjeżdżać za granicę – powiedział wiceminister środowiska.

– Nasze województwo, ale nie tylko, czeka od 20 lat na to, żeby czuć się bezpiecznie. I mogę dzisiaj z pewnym optymizmem powiedzieć, że już za ponad 700 dni będziemy mieli zbiornik Racibórz Dolny zrealizowany. To jest przedsięwzięcie wręcz epokowe dla bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w Polsce – powiedział Jarosław Wieczorek, Wojewoda Śląski. Wspomniał również o wykorzystaniu zbiornika dla rozwoju gospodarki. – Wszystkim nam na tym zależy, żeby nasze drogi wodne były nie tylko pięknym krajobrazem, ale również, żeby wykorzystać je w procesach gospodarczych. Wolumen w Polsce jest promilowy, w Europie Zachodniej od kilku do kilkunastu procent jeśli chodzi o wykorzystanie dróg wodnych do transportu towarów – mówił Jarosław Wieczorek.

– To jest pierwszy kontrakt Budimexu dla RZGW w Gliwicach, tym bardziej traktujemy to nie tylko prestiżowo, ale i odpowiedzialnie. Kończyć po kimś, komu się nie udało, to nie jest prosta sprawa, ale udowadniamy od 50 lat, że działamy odpowiedzialnie i wszystkie inwestycje zrealizowaliśmy z reguły przed czasem – zaznaczył Dariusz Blocher.

Czesław Burek, wójt gminy Lubomia, podkreślał dobrą współpracę między samorządem a państwem jeśli chodzi o przeniesienie wsi Nieboczowy. – 2,5 mln ludzi od Raciborza po Wrocław i nie zapomnieliśmy wszyscy o tych kilkuset mieszkańcach. Myślę, że jest to wzorcowy przykład, jak skrócić te wszystkie niemiłe chwile. Na ukończeniu jest wieś, przesiedlenia także. Po raz pierwszy w historii Polski inwestorem bezpośrednim jest samorząd korzystający z pomocy państwa. Zachęcam do rozwiązań, w których łączy się interes publiczny lokalny z interesem publicznym ogólnopaństwowym, a przy okazji interesem prywatnym mieszkańców – mówił Czesław Burek.

Katarzyna Przypadło