Spotkanie informacyjne w sprawie JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców

0
94
jpk vat

Spotkania dla profesjonalistów podatkowych i finansowych oraz biur rachunkowych, jak i dla zainteresowanych przedsiębiorców odbędą się w Urzędzie Skarbowym w Raciborzu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Raciborzu zaprasza na spotkania informacyjne w siedzibie Urzędu Skarbowego w Raciborzu (pokój nr 32, II piętro), które odbędą się 26 października. Tematem będzie „Jednolity Plik Kontrolny dla potrzeb VAT – rozszerzenie od 1 stycznia 2018 r. obowiązku przesyłania JPK_VAT na mikroprzedsiębiorców”. O godz. 11:00 odbędzie się spotkanie dla profesjonalistów podatkowych i finansowych oraz biur rachunkowych z terenu działania tutejszego organu, obsługujących mikroprzedsiębiorców, a o godz. 13:00 – dla zainteresowanych przedsiębiorców.

Zainteresowane osoby proszone są o potwierdzenie udziału w spotkaniu do 25 października, tel. 32 415 20 47, e-mail: [email protected]

Od 1 stycznia 2018 r. ok. 1,6 mln mikroprzedsiębiorców dołączy do grona podatników VAT, którzy prowadzą elektroniczną ewidencję VAT (czyli rejestr sprzedaży i zakupów VAT) oraz przesyłają ją jako JPK_VAT. Duże przedsiębiorstwa wysyłają JPK_VAT od 1 lipca 2016 r., a małe i średnie od 1 stycznia 2017 r.

Krajowa Administracja Skarbowa chce polepszać sytuację przedsiębiorców i wzmacniać uczciwą konkurencję. Temu służy także rozszerzenie stosowania JPK na mikrofirmy. Pomoże im to w eliminowaniu nieuczciwych kontrahentów, porządkowaniu ewidencji i ograniczy liczbę kontroli ze strony służb skarbowych. Testowa wysyłka JPK_VAT – KAS zachęca do testowego składania JPK_VAT już teraz.

– Chcemy, by mikroprzedsiębiorcy już teraz nauczyli się przesyłać plik JPK. Dzięki temu otrzymają szybszy zwrot podatku – zamiast 60 dni będzie to nawet 25 dni. Dotyczy to rozliczeń za październik, listopad i grudzień 2017 r. Dzięki temu przedsiębiorcy przygotują się wcześniej i sprawdzą, czy ich rozliczenie jest poprawne. Mikroprzedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc resortu finansów w wypełnianiu nowego obowiązku. Na nowej odsłonie strony www.jpk.mf.gov.pl, która znajduje się na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów, podatnicy znajdą m.in. bezpłatne i bezpieczne narzędzia do utworzenia i wysłania JPK_VAT, dowiedzą się – krok po kroku – jak przygotować, podpisać (w tym jak założyć bezpłatny profil zaufany eGo) i przesłać gotowe pliki do administracji skarbowej – tłumaczy Krajowa Informacja Skarbowa.

JPK_VAT to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT za dany okres. Przesyła się go wyłącznie w wersji elektronicznej, w określonym układzie i formacie, do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni, nawet jeśli podatnik rozlicza się kwartalnie. JPK_VAT to nic innego, tylko dokładne dane, odzwierciedlające ewidencję zakupu i sprzedaży, którą do tej pory podatnicy mają prowadzić w formie papierowej bądź elektronicznej, aby złożyć prawidłową deklarację VAT. To przełożenie ewidencji na pewien schemat, który funkcjonuje wśród wszystkich podatników w jednolity sposób.

Więcej informacji: www.jpk.mf.gov.pl oraz Krajowa Informacja Skarbowa 801 055 055, 22 330 03 30.

oprac. /kp/