Dożynki w Krzyżkowicach na sportowo

293
387
Dożynki Pszów Krzyżkowice

Podczas tegorocznych dożynek świętowano 80-lecie klubu sportowego Naprzód 37 Krzyżkowice.

Za mieszkańcami Krzyżkowic podwójne święto. W dzielnicy Pszowa 19 i 20 sierpnia odbyły się dożynki gminne, a także obchody 80-lecia działalności LKS-u Naprzód 37 Krzyżkowice. Nie zabrakło tradycyjnego korowodu dożynkowego i zabawy przy muzyce. Wystąpili: Leszek Filec, Nancy i Happy Folk. Z okazji jubileuszu klubu sportowego wysokimi odznaczeniami Śląskiego ZPN i klubowymi uhonorowani zostali długoletni działacze i zawodnicy. Rozegrano też cztery mecze – trzy towarzyskie i jeden w ramach zmagań B klasy, w których gospodarze przegrali z Odrą Nieboczowy 0:1. Choć niewiele zabrakło, by w minionym sezonie drużyna z Krzyżkowic zagrała w spotkaniu barażowym o A klasę.

LKS Naprzód 37 Krzyżkowice powstał w 1937 roku z inicjatywy Emila Dziwoka. Boisko znajdowało się wówczas na tzw. Parceli (obecnie piekarnia P. Gruner). Działalność wznowiono w 1946 r. Klub przybrał przydomek „Czarni”, a nowe boisko zostało wybudowane za obecną restauracją U Irmy. Pięć lat później nastąpiła fuzja z Górnikiem Pszów, jednak po kolejnych trzech latach reaktywowano Czarnych. Do 1958 r. drużyna zdołała dwukrotnie awansować do wyższych lig, lecz w 1960 r. brak środków finansowych zmusił działaczy do zawieszenia działalności klubu.

W 1971 r. udało się reaktywować klub jako LKS Naprzód 37 Krzyżkowice. Siedem lat później powstał Społeczny Komitet Budowy Obiektu Sportowego, a na terenie byłej cegielni w Krzyżkowicach zaczęło powstawać nowe boisko. Oficjalnie otwarto je w 1980 r., co pokryło się z awansem zespołu do A klasy. Największa frekwencja na trybunach miała miejsce jeszcze w tym samym roku – w lipcu odbył się tam międzynarodowy mecz piłki nożnej kobiet pomiędzy Orłową z Czechosłowacji a Czarnymi Sosnowiec. Obiekt zajął też pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie „Boisko w każdej gminie”. Trybuna dla widzów pojawiła się w 1990 r. W 1995 r. klub przeszedł z podokręgu Rybnik do podokręgu Racibórz.

Aktualnie prezesem LKS Naprzód 37 Krzyżkowice jest Czesław Szarowski, wiceprezesem Stanisław Stukator. Obowiązki gospodarza sprawuje Piotr Kałuża. Trenerem jest Bogusław Kałuża, który rozpoczął pracę w lipcu 2017 r.

Fot. Anna Łapka

KP