Rydułtowy: Spektakl „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”

102
116
Rydułtowy: Spektakl

27 września, ze spektaklem wystawianym w ramach programu Teatr Polska, wystąpi Teatr Żeromskiego.

Podobno na wojnie człowiek tylko w połowie jest człowiekiem, a w drugiej połowie – zwierzęciem. Tak przynajmniej twierdzi jedna z bohaterek zbioru reportaży Swietłany Aleksijewicz, zatytułowanego „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”. Książka składa się z rozmów z kobietami, które walczyły w armii radzieckiej podczas II wojny światowej. W reportażach poznajemy młode dziewczyny, które decydują się walczyć, choć nie znają bezmiaru zła wojennych zmagań. Kobiety obawiają się szpecących ran, nie potrafią posługiwać się bronią, przepraszają przeciwników, do których strzelają… Po pewnym czasie ich postawa ulega diametralnej zmianie. Jednocześnie jednak cena, jaką płacą za udział w wojnie, jest ogromna.

„Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” to pierwszy reportaż nagrodzony Literacką Nagrodą Nobla (2015). Spektakl na podstawie książki w Rydułtowskim Centrum Kultury „Feniks” odbędzie się 27 września, o godz. 18:30.

Czas trwania: 75 min., bez przerwy

Tłumaczenie: Jerzy Czech
Reżyseria: Elżbieta Depta
Adaptacja tekstu: Elżbieta Depta, Justyna Pobiedzińska
Scenografia: Agata Andrusyszyn
Muzyka: Wer.K.
Video: Monika Proba, Piotr Wójcik
Ruch sceniczny: Michał Ośka
Wizualizacja: Agata Kadenacy

Wydarzenie organizowane jest w ramach programu Teatr Polska, promującego sztukę teatralną wśród mieszkańców tych miejscowości, które mają ograniczony dostęp do oferty teatralnej.
Bilety, w cenie 20 zł, rezerwować można pod numerem telefonu: 32 45 77 006.

publ. /k/