„Wspólne ścieżki” – historia łączyła pokolenia w Godowie

1
196
wspolne sciezki godow

29 lipca, na terenie kompleksu sportowo-rekreacyjnego w Godowie odbyła się pełna atrakcji historyczna impreza plenerowa.

Klimat wczesnego średniowiecza (X i XI w.) goście imprezy poczuli dzięki Bielskiej Drużynie Najemnej „Svantevit”, skupiającej w swoich szeregach kilkudziesięciu zapalonych wojowników i rzemieślników. Miłośnicy historycznych rekonstrukcji na godowskich terenach zielonych rozbili swój wędrowny obóz, w którym podpatrzeć można było różne aspekty życia codziennego za czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Gościom wydarzenia wojowie zaprezentowali musztrę szyków bojowych, podkreślając w ten sposób, wzorem wieków ubiegłych, walory bitewne swojej drużyny. Przedstawiciele grupy przeprowadzili krótką prelekcję na temat elementów stroju wojów z okresu wczesnego średniowiecza a następnie, ku uciesze wszystkich zgromadzonych, stoczyli ze sobą widowiskowe pojedynki. W wędrownym obozie drużyny odbywały się również warsztaty tkackie, konkursy i gry.

Miłośnikom podróży w czasie, muzycznie czas w Godowie umilił koncert zespołu Carrantuohill, wykonującego muzykę celtycką rodem z Irlandii i Szkocji, jak i własne opracowania aranżacyjne oparte na „celtyckich korzeniach”. W trakcie ich występu, godowianie usłyszeć mogli stylowe brzmienie m.in. skrzypiec, akordeonu, fletów, bouzuki, mandoliny, gitary akustycznej oraz instrumenty perkusyjne, klawiszowe i gitarę basową.

Po zmroku, na uczestników godowskiej, historycznej imprezy plenerowej czekał również widowiskowy pokaz ogniowy w wykonaniu krakowskiego Teatru Ognia Los Fuegos oraz zabawa taneczna z DJ Ars Imprezy.

Celem imprezy w historycznym klimacie miała być jednocześnie integracja mieszkańców pogranicza, jak i wszystkich pokoleń. Wydarzenie zrealizowane zostało z projektu „Synergia – integracja społeczności i instytucji pogranicza Godowa i Petrovic u Karvine”, który współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020 – wysokość dofinansowania 476.508,33 euro, co stanowi 85% kosztów kwalifikowalnych.

/k/
fot. Anna Łapka