Rajd o Puchar Wójta Gminy Gorzyce 2017. Wywiad z organizatorem

75
468
Robert Durczok

Robert Durczok kocha rajdy, które organizuje razem ze wspólnikiem, ale i pomaga innym podczas przygotowań do rajdów. Jak mówi – nie działamy tylko na własnym podwórku. 

W niedzielę, 23 lipca, odbyła się II Runda Rajdowego Pucharu Portalu Rajdowka.pl – Rajd o Puchar Wójta Gminy Gorzyce 2017. Rywalizowało ponad 40 załóg. Zawodnicy mieli do pokonania dwa odcinki (Rogów – Odra oraz Olza – Uchylsko), które powtarzali cztery razy.

Zobacz więcej zdjęć: Rajd o Puchar Wójta Gminy Gorzyce 2017 [ZDJĘCIA]

O rajdzie i przygotowaniach do rajdu rozmawiamy z organizatorem – Robertem Durczokiem 

Była to już II Runda Rajdowego Portalu Rajdówka.pl Rajd o Puchar Wójta Gminy Gorzyce 2017. Skąd pomysł? Ile załóg wzięło udział w tym roku? Kto głównie bierze udział w rajdzie? Czy są to tylko okoliczni mieszkańcy?

Pomysł zrodził się już dosyć dawno i w Gorzycach pierwszy mój rajd był pod banderą Automobilklubu Ślązak. Teraz nadszedł czas na własny pomysł i jego realizację. Wybraliśmy miejsce, które musiało spełniać pewne warunki i było optymalnie bezpieczne dla załóg i kibiców. Oczywiście musiały być też spełnione pewne warunki czysto sportowe, czyli trudna i szybka trasa urozmaicona wszelkimi przeszkodami jak szykany czy zakręty. Do rajdu zgłosiło się 45 załóg z całego Śląska i Zagłębia oraz Małopolski. Uczestnicy rajdu to głównie załogi startujące już kilka lat i dłużej, ale nie brakuje też tych przedszkolaków, którzy dopiero się uczą. Wiele załóg jest też z naszego powiatu a i Gorzyce miały swojego reprezentanta, czyli Piotra Płaczka jadącego z Kamilem Winklerem w Fiacie CC . Więc jak widać rajdowcy są wszędzie.

Robert Durczok
Robert Durczok (na zdj. w pomarańczowej kamizelce) podczas otwarcia Rajdu o Puchar Wójta Gminy Gorzyce 2017 w niedzielę, 23 lipca.

Jak wyglądają przygotowania do rajdu?

Zaczyna się od planowania trasy, potem organizator musi uzyskać zgodę w takich miejscach jak Zarząd Dróg Powiatowych czy Starrostwo Powiatowe i Urząd Gminy. Nie można też pominąć opinii dyrekcji służby zdrowia i Komendy Powiatowej Straży Pożarnej i Policji oraz Straży Granizcnej. Plan zabezpieczenia rajdu zatwierdza Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach i na tej podstawie otrzymuje się zgodę starosty na przeprowadzenie rajdu. Wszystko zajmuje średnio około 2 miesięcy i ma się zgodę. Potem oczywiście trzeba wszystko wykonać zgodnie z zatwierdzonym planem i w dniu rajdu policja powiatowa sprawdza zgodność stanu faktycznego, z tym który był na papierach. Trzeba jeszcze załatwić na rajd dwa wozy strażackie, w tym jeden ratownictwa drogowego oraz karetki pogotowia. Do zabezpieczenia trasy podczas zawodów wynajmuję firmę Junior Rally Team delegaturę Cieszyn, która na rajd zabrała 90 osób, które pilnowały całej trasy, by nikt nie dostał się na trasę. Oczywiście jest jeszcze masa innych rzeczy, które trzeba załatwić. Po prostu życie organizatora.

Organizatorem jest portal rajdowka.pl, czyli pan i wspólnik?

Tak kochamy rajdy i nawet jak wychodzimy czasem na zero finansowo to i tak to kochamy. Robimy swój własny cykl rajdowy, ale też pomagamy naszym partnerom, którzy i tym razem nam przyjechali pomóc, czyli Artur i Grzesiek z Rajdowego Pucharu Śląska El-Instal i Izabeli z Irkiem z Szombierki Rally Cup. Robimy u nich różne rzeczy od zabezpieczenia po obsługę biura zawodów. Jak widać nie żyjemy tylko na własnym podwórku.

Wydarzenie wspiera wójt gminy Gorzyce. Jak wygląd współpraca z Gminą?

Współpraca z Gminą na najwyższym poziomie, a do tego pomagało nam Gminne Centrum Kultury Gorzyce i Ośrodek Kultury w Czyżowicach. Jak widać pan Daniel Jakubczyk, czyli Wójt Gminy Gorzyce bardzo poważnie podchodzi do tego, by mieszkańcy mieli różne atrakcje. Tam jak widzę wiecznie się coś dzieje. Raz kajaki, raz rowery, teraz rajd, potem siatkówka, masa sportowych imprez. To naprawdę sportowa gmina. Ośrodki kultury bardzo nam pomogły przed i podczas rajdu, gdzie dbali o oprawę całej imprezy na bazie rajdu, tu szczególne podziękowania dla dziewczyn z OK Czyżowice pani Oldze Nachlik i Katarzynie Korzonek.

Rajd to impreza dla załóg, ale i kibiców?

W Gorzycach było sporo kibiców. Ten sport zawsze ma wielu kibiców, tylko że nigdy się nie spotykają w jednym miejscu. Gdyby tak było, to pewnie nie jeden stadion by się wypełnił po brzegi. Oczywiście o bezpieczeństwo kibiców również musi zadbać organizator i dlatego trasa musi być solidnie zabezpieczona.

 

Krystyna Stanik