Racibórz: Festiwal „Śląsk kraina wielu kultur” 2017

2
188

Podczas tegorocznego festiwalu Stowarzyszenia „Źródło” wystąpiło prawie 1000 artystów z Polski i zagranicy.

W dniach 13-18 czerwca odbywał się XVII Międzynarodowy Festiwal „Śląsk kraina wielu kultur”. Tegoroczna impreza wpisała się w obchody 800-lecia nadania praw miejskich Raciborzowi. Główne uroczystości miały miejsce w sobotę, 17 czerwca, na Zamku Piastowskim. Wystąpiły grupy z Litwy, Cypru, Serbii, Ukrainy, Słowacji, Chorzowa, Żor, Marklowic i Nędzy. Łącznie z 15-stoma zespołami z Raciborza w Festiwalu wzięło udział 30 formacji. Głównym organizatorem i pomysłodawcą imprezy jest Stowarzyszenie Kultury Ziemi Raciborskiej „Źródło”, które w tym roku obchodzi jubileusz 20-lecia istnienia.

„Śląsk kraina wielu kultur”

Zobacz więcej zdjęć: Śląsk Kraina Wielu Kultur. Barwny korowód przeszedł przez Racibórz

Festiwal, podkreślający wielokulturowość Raciborza, z roku na rok cieszy się większą popularnością. – Dziś zróżnicowanie kulturowe stanowi dla nas wielkie bogactwo, z którego należy czerpać. XVII edycja festiwalu pokazuje, że ludzie od lat łakną tego typu imprez. Z roku na roku przybywa publiczności. Podobnie jest z zespołami z zagranicy, które same zgłaszają nam chęć uczestnictwa w festiwalu. To niesamowite wydarzenie – podkreśla prezes Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej „Źródło” Aldona Krupa-Gawron będąca dyrektorem festiwalu.

„Śląsk kraina wielu kultur”

Zobacz więcej zdjęć: Koncert galowy „Śląsk Kraina Wielu Kultur”

Festiwal to również promocja Raciborza. Zagraniczni goście byli zachwyceni raciborską publicznością. Chwalili polską kuchnię i gościnność, ponadto doceniali też walory miasta. – Racibórz to bardzo zadbane, pełne zieleni miasto – od razu rzuca się w oczy bujna przyroda regionu. Fakt, że miasto w tym roku obchodzi 800-lecie nadania praw miejskich jest naprawdę imponujący. Jestem tutaj po raz pierwszy. Mile zaskoczył mnie poziom organizacji festiwalu. Mieszkańcy miasta pieką dla nas domowe ciasta i przygotowują pyszne regionalne obiady. Organizatorzy zadbali o ciekawe zajęcia dla naszej młodzieży. Mamy zapewnione warsztaty muzyczne, plastyczne, sportowe, wycieczki i komfortowe noclegi – ocenia Sibel Sezer, opiekunka i choreograf grupy cypryjskiej.

Fot. Anna Łapka

oprac. /j/