„Domasław – nekropolia arystokracji z wczesnej epoki żelaza (VIII–VI w. p.n.e.)” w Muzeum w Raciborzu

83
217
muzeum raciborz domaslaw

„Domasław – nekropolia arystokracji z wczesnej epoki żelaza (VIII–VI w. p.n.e.)” – taką nazwę nosi wystawa, którą w lipcu i sierpniu będzie można oglądać w raciborskim muzeum.

W Muzeum w Raciborzu (budynek ekspozycyjny przy ul. Gimnazjalnej 1) w lipcu i sierpniu będzie można oglądać wystawę pod nazwą „Domasław – nekropolia arystokracji z wczesnej epoki żelaza (VIII–VI w. p.n.e.)”. Otwarcie będzie miało miejsce 30 czerwca o godz. 17:00.

Wystawa zaprezentuje nadzwyczajne rezultaty badań wykopaliskowych przeprowadzonych na ciałopalnym cmentarzysku w Domasławie (woj. dolnośląskie). Odkryć dokonano w czasie prac towarzyszących budowie obwodnicy Wrocławia w latach 2006-2008. Wykopaliska przeprowadził Zespół Badań Ratowniczych z wrocławskiego oddziału Instytutu Archeologii i Etnologii PAN pod kierunkiem prof. Bogusława Gedigi, który wygłosi wykład podczas otwarcia wystawy.

Na wystawie eksponowane będą liczne ozdoby w postaci naszyjników, bransolet, szpil, przyborów toaletowych wykonanych z brązu, uzbrojenia – głównie mieczy i grotów. Rangę prezentowanej ekspozycji dodatkowo podnosi zbiór ceramiki malowanej liczący 320 sztuk, co czyni go największym w Polsce.

oprac. /kp/