W Kędzierzynie-Koźlu powstanie tłocznia gazu

3098
625

Wśród nowych projektów zaplanowanych w regionie do 2020 roku znalazła się tłocznia gazowa na terenie Kędzierzyna-Koźla oraz dwa odcinki gazociągu łączące Zdzieszowice z Brzegiem oraz Kędzierzyn-Koźle z Tworógiem w województwie śląskim.

Wojewoda opolski Adrian Czubak przedstawił plan nowych projektów, które mają zostać przeprowadzone w regionie do 2020 roku. Na tapecie pojawiła się nowoczesna i jedyna w woj. opolskim tłocznia gazu, która ma powstać do 2020 roku. Prace nad projektem rozpoczną się już w przyszłym roku.

– Tłocznia jest jednym z najważniejszych elementów całej sieci gazowniczej w kraju. Bez niej nie byłoby przepływu, nie byłoby tego odpowiedniego ciśnienia, które jest wymagane przy tak ważnych i tak strategicznych inwestycjach. Główne zadanie to, oczywiście, sprężanie gazu do zadanego ciśnienia, aby przepływ gazu pomiędzy krajami w całej sieci gazowniczej był na odpowiednim poziomie, aby dostawy do odbiorców zarówno przemysłowych, jak i indywidualnych były w pełni zapewnione – tłumaczy wojewoda opolski.

Tłocznia ma być ulokowana na styku trzech gazociągów: Zdzieszowice-Brzeg (będącym gazociągiem zasilającym od strony zachodniej), Kędzierzyn-Koźle-Tworóg (kierunek wschodni) oraz po uzyskaniu pozwoleń przy nowym gazociągu Poska-Czechy.

Tutaj na naszym terenie będzie połączenie z Czechami. Tłocznię będziemy mogli sobie w dowolnym momencie konfigurować na różne kierunki przepływu – komentuje mówi Marek Ryznar, główny inżynier firmy Gaz-System, głównego wykonawcy projektu. – Możemy ten gaz importować od strony czeskiej, możemy przesyłać stronie czeskiej. Będzie współpracował na linii zachodnio-wschodniej – dodaje.

Wśród planowanych działań na najbliższe lata znalazła się m. in. rozbudowa alei Jana Pawła II w Kędzierzynie-Koźlu. Na inwestycje zostanie przeznaczone 30 milinów złotych z budżetu wojewody.

MN

fot. Urząd Województwa Opolskiego