Międzynarodowe Spotkanie Artystyczne „Śląsk Kraina Wielu Kultur” 12-18 czerwca

2
94
slask kraina wielu kultur skzr zrodlo raciborz

Już po raz siedemnasty w Raciborzu odbędzie się wydarzenie pod nazwą „Śląsk Kraina Wielu Kultur”. W programie m.in. międzynarodowe widowisko „Z tańcem przez wieki”.

Stowarzyszenie Kultury Ziemi Raciborskiej Źródło zaprasza na XVII Międzynarodowe Spotkanie Artystyczne „Śląsk Kraina Wielu Kultur”. Wydarzenie będzie trwało od 12 do 18 czerwca. 16 czerwca o godz. 18:00 w Raciborskim Centrum Kultury będzie można podziwiać artystów, którzy zaprezentują widowisko „Z tańcem przez wieki”. Dzień później, 17 czerwca o godz. 15:00, z Placu Długosza na Zamek Piastowski wyruszy barwny korowód. Tam odbędzie się koncert galowy.

Jak mówi Aldona Krupa-Gawron, prowadząca SKZR Źródło, ideą festiwalu jest pokazanie całej mozaiki kulturowej Śląska, na którym na przestrzeni wieków przyszło koegzystować m.in. kulturze polskiej, czeskiej, niemieckiej i ukraińskiej. – Kiedyś było to zarzewiem sporów, niesnasek, kulturowej izolacji. Festiwal promujący wszystkie te kultury na jednej scenie dał im możliwość wzajemnego poznania, przenikania się, wymiany doświadczeń i umiejętności – tłumaczy. – Wielokulturowość od początku istnieje także na płaszczyźnie rozmaitości prezentacji scenicznych obejmujących występy zespołów folklorystycznych, orkiestr dętych, tańca nowoczesnego, baletu, mażoretek, a nawet zespołu tanecznego na wózkach inwalidzkich. Zapewnia to ciekawy program dla różnych pokoleń, stąd od lat festiwalowi towarzyszy pełna widownia – mówi Aldona Krupa-Gawron.

Co roku gośćmi specjalnymi są zespoły zagraniczne, co urozmaica i poszerza formułę imprezy. W tym roku zaprezentują się grupy z Cypru, Serbii, Ukrainy, Turcji czy Słowacji. Ponadto wystąpią artyści z Żor, Gliwic, Chorzowa i okolicznych gmin. Tancerzy i tancerki z raciborskiego Źródła będzie można zobaczyć w innej roli niż zazwyczaj – 11 czerwca zaprezentują oni pokaz mody śląskiej na przestrzeni ośmiu wieków. Elementy poszczególnych strojów omówi Julita Ćwikła, etnograf raciborskiego Muzeum.

oprac. /kp/