Święto książki w Kędzierzynie-Koźlu, czyli pierwsze Targi Książki Nad Odrą

23
301
Targi Książki Nad Odrą

Miejska Biblioteka w Kędzierzynie-Koźlu podejmuje szereg działań na rzecz promocji czytelnictwa. W tym roku podjęła się organizacji pierwszych ogólnopolskich Targów Książki Nad Odrą.

Dwudniowa impreza Targi Książki Nad Odrą odbyła się w dniach 31 maja – 1 czerwca na kozielskim rynku. Była można powiedzieć świętem książki w Kędzierzynie-Koźlu. Głównym organizatorem imprezy była Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu. Program Targów był bogaty i urozmaicony. – Chcemy mieszkańcom miasta i całego regionu Opolszczyzny przedstawić ciekawą i najnowszą ofertę wydawniczą, ale także skrócić dystans między wydawcą a odbiorcą oraz pisarzem i czytelnikiem. Zależy nam na promowaniu literatury, czytelnictwa i spędzania czasu wolnego z książką – podkreślała jeszcze przed imprezą Izabelą Migocz, dyrektor MBP.

Podczas Targów kilkanaście wydawnictw zaprezentowało swoją ofertę dla czytelników. Wśród nich: Grupa Wydawnicza Publicat S.A., Księgarnia Św. Jacka Sp. z o.o., Akapit Press, Dreams Wydawnictwo, Wydawnictwo Afera, Książkowe Klimaty, Silesia Progress, Wydawnictwo Coach&Couch Autobus i Kanapa, Vertima Sp. z o.o., Regionalny Instytut Kultury w Katowicach, Sativa Studio Katarzyna Malkusz. Odbyło się wiele interesujących spotkań autorskich. Kędzierzyn-Koźle odwiedzili tacy pisarze jak: Katarzyna Bonda, Łukasz Orbitowski, Marcin Kydryński, Dorota Stasikowska-Woźniak, Asia Olejarczyk, Remigiusz Rączka, Edward Schiwek. Nie zabrakło też atrakcji dla najmłodszych. Drugi dzień Targów Książki Nad Odrą przypadł w Dzień Dziecka. Dla najmłodszych była to okazja na świętowanie wśród książek. Odbyły się spotkania autorskie z pisarzami książek dla dzieci – Zofią Stanecką, autorką serii książek o Basi – pięciolatce w bluzce w paski, z Waldemarem Cichoniem, autorem serii książek o kocie Cukierku oraz książki „Zdarziło sie na Ślonsku. Łopowieści niysamowite niy ino dlo bajtli”, napisanej po polsku i śląsku, poświęconej wielkim postaciom. Z młodzieżą spotkała się znana i ceniona poetka, powieściopisarka – Marta Fox, która wydała ponad 40 książek. Młodzieżowe powieści autorki od kilku lat określane są mianem bestsellerów i znajdują się na pierwszym miejscu w rankingach czytelniczych („Przybij piątkę”, „Zakochaj się, mamo”, „Idol”).

Dwudniowe targi zakończył koncert pt. „Melodie z książek”, który poprowadzili znani prezenterzy telewizyjni, ale również autorzy książek, Szymon Hołownia i Marcin Prokop. Młodzi artyści z Kędzierzyna-Koźla mogli zaprezentować się na profesjonalnej, plenerowej scenie.

Patronat medialny: Gazeta Informator, raciborz.com.pl

Fot. MBP

/j/