Industriada 2017 w Rudach: Parada taboru i spotkanie z kolejarzem

2
228
kolejka waskotorowa rudy fot grzegorz wilga

Parada taboru kolejowego, spotkanie z byłym kolejarzem, konkurs „Zbuduj swój parowóz” czy prelekcja „Od pary do elektryczności” to tylko niektóre atrakcje przygotowane przez Zabytkową Stacja Kolei Wąskotorowej w Rudach.

10 czerwca już po raz kolejny w cały województwie śląskim będzie się odbywała Industriada, czyli święto Szlaku Zabytków Techniki. Hasłem tegorocznej edycji jest „rytm maszyn”. – Jednak w parze z nim idzie tłok i cylinder, co z jednej strony obrazuje industrialną tożsamość regionu, a z drugiej nawiązuje do kultury. To braterstwo przemysłu i kultury potwierdza, że mamy modę na industrialne dziedzictwo, co nas bardzo cieszy – podkreśla wicemarszałek województwa śląskiego Michał Gramatyka.

W sumie na odwiedzających będzie czekało 537 wydarzeń, 47 obiektów w 28 miastach, ale też 56 tras do zwiedzania, 47 hitów Industriady, 37 koncertów i pokazów oraz 54 wydarzenia dla dzieci. Większość atrakcji dostępnych jest bezpłatnie, ale są też wydarzenia biletowane i te, na które trzeba się zarejestrować. W trakcie Industriady będzie można skorzystać z bezpłatnego transportu, mając przy sobie kupon na przejazdy Kolejami Śląskimi, KZK GOP i MZK Tychy. Bezpłatny transport przygotowano także na południu województwa, w Częstochowie, między Tarnowskimi Górami i Zabrzem oraz w Rybniku.

W naszym regionie do udziału w Industriadzie zaprasza Zabytkowa Stacja Kolei Wąskotorowej w Rudach. Jak co roku będzie można przejechać się wąskotorówką na trasach Rudy–Paproć oraz Rudy–Stanica. Po stacji oprowadzi przewodnik, a o specyfice pracy opowie dawny kolejarz. Nie zabraknie także parady taboru, w czasie której odwiedzający zobaczą na torach najciekawsze i unikatowe eksponaty. Zwiedzający będą mieli szansę wysłuchać wykładu „Od pary do elektryczności” i spróbować sił w konkursie drużynowym „Zbuduj swój parowóz”. W zawodach sprawnościowych wyłoniona zostanie natomiast najlepsza drużyna parowozowa.

Szczegółowy program Industriady w Rudach można pobrać tutaj.

oprac. /kp/