O walce z niską emisją na XVII Eko-Wystawie w Pietrowicach Wielkich

1
213

Smog, projekt ustawy „Czyste powietrze” oraz nowoczesne, ekologiczne rozwiązania grzewcze były tematami ekologicznej konferencji w ramach 17. eko targów.

 

Od 17 lat Pietrowice Wielkie są gospodarzem największej w regionie ekologicznej imprezy – Eko-Wystawy. Tegoroczne wydarzenie tradycyjnie rozpoczęła ekologiczna konferencja, w której wzięli udział wójt Pietrowic Wielkich Andrzej Wawrzynek, Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polski Gabriela Lenartowicz, Przewodniczący Rady Gminy Henryk Marcinek, Wicestarosta Powiatu Raciborskiego Marek Kurpis oraz Przewodniczący Rady Powiatu Adam Wajda.

Eko-Wystawę tradycyjnie otwiera konferencja naukowa. Tegoroczne spotkanie zdominował temat smogu.

Tematem konferencji były rozwiązania wspierające walkę ze smogiem. – Myślę, że problem smogu jest dla nas zagadnieniem bardzo nurtującym. (…) Jak wszystkim wiadomo, z uchwały sejmiku wojewódzkiego wynika, że w określonych latach mamy dokonać zmiany swoich systemów grzewczych, więc musimy się do tego tematu odpowiednio przygotować. Nie tylko tegoroczna wystawa, ale także i kolejna będzie tym tematom poświęcona – mówił wójt Pietrowic Wielkich, Andrzej Wawrzynek.

Przypomnijmy, śląska uchwała antysmogowa obowiązywać będzie od 1 września 2017 r. Zakłada ona trzy daty graniczne wymiany starych kotłów w zależności od długości lat użytkowania. W przypadku kotłów eksploatowanych powyżej 10 lat od daty produkcji będzie trzeba je wymienić na klasę 5 do końca 2021 roku. Użytkownicy kotłów od 5-10 lat, wymienić je będą musieli do końca 2023 roku, a użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 roku. W przypadku kotłów klasy 3 i 4, ze względu na to, że do roku 2016 ich wymiana była dofinansowywana, graniczną datę ich obowiązkowej wymiany wydłużono do końca roku 2027. W związku z tym gmina Pietrowice Wielkie postanowiła finansowo wesprzeć swoich mieszkańców. Przy okazji targów ogłosiła realizację Programu Ograniczenia niskiej Emisji, w ramach którego mieszkańcy mogą liczyć na dofinansowanie na poziomie 40% do wymiany źródeł ciepła.

Poseł Gabriela Lenartowicz uczestnikom konferencji przestawiła projekt ustawy „Czyste powietrze”.

Regionalne uchwałodastwo to zbyt mało zdaniem poseł Gabriela Lenartowicz, która zwróciła uwagę na potrzebę wprowadzenia ogólnopolskiej regulacji dotyczącej walki ze smogiem. Wieloletnia prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, a także kandydatka Platformy Obywatelskiej na ministra środowiska zapowiedziała, że jej ugrupowanie złoży do sejmu projekt Ustawy o Czystym Powietrzu. – Ustawa jest nam niezbędna, aby uniezależnić działania antysmogowe od koniunktury politycznej. (…) Potrzebne są pieniądze na głębokie termomodernizacje, na przyłączenie do sieci energetycznej, na dofinasowania do wymiany źródeł ciepła i odnawialne źródła energii, a także na dofinasowanie bieżących kosztów, jeśli ich wysokość po zmianie instalacji na ekologiczną będzie dla obywatela wyższa niż do tej pory. Nie wystarczy komuś sfinansować wymiany źródła ciepła, ocieplić budynek, jeśli nie będzie go później stać na to ogrzewanie – wyjaśniała Lenartowicz. Zasady dopłat do paliw, jakie przewidywałaby zapowiadana ustawa, są w trakcie konsultacji eksperckich.

Koszt realizacji takiego projektu pomysłodawcy szacują na 9 mld złotych rocznie – przeszło 3 mld zł to środki, które do tej pory płyną z funduszy europejskich, samorządowych, rządowych czy dotacji Narodowego oraz Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska. Pozostała kwota miałaby być zapewniona ze środków, które jak tłumaczyła poseł odprowadzamy do budżetu w rachunkach za prąd.

Pietrowickie targi to nie tylko ekologiczne wydarzenie. Organizatorzy zadbali również o atrakcje dla najmłodszych, pyszne jedzenie oraz bogaty program artystyczny.

Podczas ekologicznej konferencji z prelekcjami zaprezentowali się także: Patryk Swoboda z firmy Planergia, który mówił o istocie smogu, zagrożeniach oraz skutecznej walce z problemem w prezentacji pt. „#Nie truj sąsiada. Realny problem i jego konsekwencje”. Ewelina Barton i Sebastian Mamczur z firmy Galmet oraz Bartłomiej Bednarski z Banku Spółdzielczego tłumaczyli – „Jak produkować ciepło tanio i przyjaźnie dla środowiska”, natomiast Michał Czeluśniak omówił program ograniczania niskiej emisji w gminie Pietrowice Wielkie oraz przedstawił możliwości dofinansowania inwestycji mieszkańców z budżetu gminy oraz budżetów NFOŚiGW oraz WFOŚiGW.

Gwiazdą wieczoru 17. eko targów był zespół Golec uOrkiestra.

Pietrowickie targi co roku przyciągają setki wystawców i tłumy odwiedzających. Dla mieszkańców regionu wydarzenie jest okazją do zapoznania się z nowinkami technologicznymi oraz szeroką gamą produktów z zakresu systemów grzewczych, wyposażenia wnętrz, a także ogrodów. Jednak Eko-Wystawa to nie tylko ekologiczne wydarzenie. To także piknik rodzinny z bogatym programem artystycznym. Organizatorzy również i tym razem zadbali, by nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych, smacznego jedzenia a także ciekawych występów. W tym roku gwiazdą wieczoru był zespół Golec uOrkiestra.

/mh/