Czysta Odra i Kłodnica? To możliwe!

3
197
Czysta Odra Kłodnica

Projekt „Sprzątanie brzegów Odry i Kłodnicy – likwidacja dzikich wysypisk” jest kolejną akcją, zainicjowaną przez Bronisława Piróga, dbającą o cieki wodne.

Od 24 kwietnia do 19 maja trwa głosowanie na projekt zgłoszony do Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego „Sprzątanie brzegów Odry i Kłodnicy – likwidacja dzikich wysypisk”. Celem zadania jest gruntowne posprzątanie rzek, co wcześniej było ograniczone ze względu na brak większego sprzętu pływającego.

Inicjatorem zadania jest Bronisław Piróg, który od lat aktywnie uczestniczy w życiu gminy Polska Cerekiew. Prowadzi gminny dwutygodnik „Laufer” i organizuje co roku finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Bronisław Piróg to również pomysłodawca i główny organizator imprezy turystycznej „Odra rzeką integracji europejskiej” – Pływadła. Jego zaangażowanie w propagowanie turystyki wodnej na rzece Odrze doceniono podczas uroczystości w Stajniach Książęcych w Pszczynie, gdzie wręczono „Dyplomy Marszałka Województwa Śląskiego za Zasługi dla Rozwoju Turystyki w 2015 roku”.

– Dotychczas rzeki sprzątaliśmy przy pomocy kajaków i łódek, co wybitnie ograniczało nasze możliwości i już opon czy innego sprzętu typu AGD nie potrafiliśmy uprzątnąć. Gdy uda nam się pozyskać środki, to przy pomocy sprzętu pływającego, może nawet barki, możemy pozbierać nawet duże gabarytowo śmieci – komentuje Bronisław Piróg, inicjator projektu „Sprzątanie brzegów Odry i Kłodnicy – likwidacja dzikich wysypisk”.

Cały pomysł nie polega tylko na sprzątaniu rzek. Zadanie obejmuje też spływ kajakowy Odrą i Kłodnicą, montaż tablic edukacyjnych w miejscach dzikich wysypisk na terenie powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, a także festyn ekologiczny połączony z konkursem piosenki ekologicznej. Celem działania ma być znalezienie nowych, ciekawych miejsc do wypoczynku nad rzekami.

Głosować na wniosek może każdy mieszkaniec powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, który ukończył 16 rok życia. Karty do głosowania i formularze dostępne są na stronie www.budzet.opolskie.pl. Głosowanie trwa do 19 maja. – Zapraszam wszystkich, którym czystość i ekologia naszego powiatu leżą na sercu do głosowania. To nie będą zmarnowane pieniądze – zachęca Bronisław Piróg.

Aleksandra Szmalec