Naukowe miasteczko „Planeta Energii” zawita do Raciborza

3
141
planeta-energii-energa-kuznia-raciborska

Mieszkańcy Raciborza i okolic będą mogli samodzielnie wyprodukować prąd elektryczny i uczestniczyć w ciekawych eksperymentach naukowych.

Wśród laureatów tegorocznej edycji „Planety Energii” w ramach programu edukacyjnego Grupy Energa, którego celem jest propagowanie bezpiecznego i racjonalnego korzystania z energii elektrycznej wśród najmłodszych, znaleźli się uczniowie klasy III A ze Szkoły Podstawowej im. Jana Wawrzynka w Kuźni Raciborskiej z opiekunem Anitą Blochel. Uczniowie uczestniczyli w lekcjach na temat prądu, a także wymyślili m.in. powołanie strażników energii, budowę ekopojazdów z odpadów, stworzenie „Kącika małego elektryka” oraz „Klasowego centrum badawczego”, organizację szkolnego konkursu „Świeć przykładem – noś odblaski” czy Odblaskowego Pokazu Mody. O sukcesie szkoły z Kuźni Raciborskiej pisaliśmy tutaj. http://raciborz.com.pl/2017/04/06/uczniowie-z-kuzni-raciborskiej-laureatami-konkursu-planeta-energii.html

Dzięki temu Racibórz, w którym w 1904 roku uruchomiono elektrownię miejską, znalazł się na tegorocznej trasie mobilnego centrum nauki „Planeta Energii”, które odkryje przed dziećmi kolejne naukowe ciekawostki. Miasteczko znajdować się będzie naplacu przy parafii św. Jana Chrzciciela 18 i 19 maja. W godz. 9:00–14:00 odwiedzać je będą dzieci z lokalnych szkół podstawowych w ramach umówionych wizyt, a od 15:00 do 18:00 otwarte będzie dla wszystkich chętnych. Szczególnie gorąco Energa zaprasza dzieci, dla których przygotowała najwięcej atrakcji.

Jak mówią organizatorzy akcji, w miasteczku „Planeta Energii” teoria łączy się z praktyką, poprzez eksperymenty, doświadczenia, pokazy, interaktywne zabawy i quizy z nagrodami. Na dzieci czeka tam mnóstwo niecodziennych eksponatów, takich jak kula plazmowa, która pokazuje widowiskowe efekty wywoływane przez wysokie napięcie, induktor Ruhmkorffa, który generuje miniaturowe „pioruny”, Kołyska Newtona, która ilustruje prawo zachowania pędu czy maszyna elektrostatyczna, od której elektryzują się od włosy. Podczas pokazów i eksperymentów prowadzonych przez planetowych ekspertów, najmłodsi dowiedzą się, co to są i w jaki sposób przemieszczają się ładunki elektryczne, jak prąd płynie w przewodzie, w jaki sposób można wytworzyć go w dużych ilościach oraz jak bezpiecznie i racjonalnie z niego korzystać. Poznają także zasady segregacji śmieci oraz wtyczki elektryczne z całego świata.

Ambasadorem programu „Planeta Energii” jest Tomasz Rożek, dr nauk fizycznych, gospodarz programu „Sonda 2” w TVP2. – W centrum naukowym „Planeta Energii” przybliżamy zarówno dzieciom, jak i dorosłym, otaczający nas świat energii elektrycznej – od atomu po elektrownie. Opowiadamy o budowie materii, jej pochodzeniu, o funkcjonowaniu otaczającego nas świata – mówi. Dla organizatorów szczególnie ważna jest edukacja najmłodszych na temat bezpieczeństwa i ekologii. – Poprzez zabawę uczymy, jak bezpiecznie korzystać z prądu oraz przybliżamy zagrożenia związane z jego niewłaściwym użytkowaniem. Przekonujemy, jak ważne jest oszczędzanie energii i recykling śmieci – tłumaczy Tomasz Rożek.

W programie znalazła się również rywalizacja miast, dzięki której będzie można wywalczyć dodatkową nagrodę dla swojej zwycięskiej szkoły. Po godz. 15:00 w miasteczku pojawi się sztafeta złożona z ośmiu rowerków, które zostaną podpięte do specjalnej baterii gromadzącej energię elektryczną, wyprodukowaną za pomocą siły mięśni uczestników zabawy. Mieszkańcy miasta, którzy wytworzą najwięcej prądu, zdobędą dla swojej klasy multimedialną tablicę z akcesoriami i oprogramowaniem.

oprac. /kp/