Młodzi mechatronicy zdominowali rywali

209
243

Uczniowie ZSTIO zdeklasowali konkurencję w ogólnopolskim konkursie dla pasjonatów techniki „Elektryzująca Pasja”.

Po ubiegłorocznym sukcesie, gdy I i II miejsce zajęli uczniowie ZSTiO, również w tym roku zwycięzcami zostali uczniowie z Kędzierzyna-Koźla. Dawid Hadamek z klasy IV technik mechatronik wygrał X edycję Elektryzującej Pasji i zdobył nagrodę w wysokości 3000 zł. Jury najwyżej oceniło jego pracę – projekt robota – pojazdu mobilnego „Amfibia RD”, który za pomocą systemu sterowania dociera na akwenach wodnych do trudno dostępnych miejsc.
2 miejsce zajął Gabriel Mainka, uczeń klasy III t. mechatronik za pracę – projekt „Mero S3” (nagroda to 1500 zł). Młody pasjonat robotyki zaprojektował, skonstruował ramię robota i zaprogramował do niego system sterowania.
W grupie 16 finalistów znalazło się jeszcze dwóch uczniów Technikum nr 4 z Azot: wyróżnienie otrzymali Tomasz Madeja (IV Mch) za projekt modernizacji walcarki „XYZ – CNC” oraz Rafał Piśniak (IV Mch) za pracę – projekt „Twarda stal” (jego pasją jest wytwarzanie noży). Koordynatorem i opiekunem merytorycznym zgłoszonych projektów był mgr inż. Bernard Baron.
Konkurencja była duża, ponieważ do konkursu zgłoszono 38 projektów z 16 szkół technicznych z całej Polski. Jednak dziesiątki godzin i tygodnie pracy się opłaciły, oprócz zdobytych miejsc, prace uczniów zostały zaprezentowane w Galerii Pasjonatów.
– Warto podkreślić, że m. in. firmy Jokey Plastik Blachownia, Grupa Azoty, z którymi współpracuje ZSTiO w Azotach wsparły pomysły uczniów (środki na zakup elementów, części, udostępnienie parku maszynowego). Zatem warto mieć pasję i chcieć ją rozwijać, a zadaniem szkoły jest motywować, wspierać uczniów i szukać sprzymierzeńców, by młodzi ludzie mogli realizować swoje pomysły i pasje – mówi Maria Staliś, dyrektor ZSTiO.

MN
fot. Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu