IV Bieg Pamięci Powstań Śląskich. Biegli dla powstańców śląskich

0
276
IV Bieg Pamięci Powstań Śląskich

Na Górze Św. Anny, gdzie toczyła się największa bitwa III Powstania Śląskiego, odbył się bieg górski w stylu anglosaskim. 

– Pamiętacie organizowane na Górze Św. Anny Mistrzostwa Polski na krótkim dystansie, w których walczyli tacy mistrzowie jak Andrzej Długosz, Dariusz Żak, Andrzej Lachowski, Daniel Wosik, Janek Wydra, Mariola Konowalska, Irena Pakosz, Izabela Zatorska, Dominika Wiśniewska i wielu innych mocarzy? Właśnie tam, znów będziecie mogli spróbować swoich sił. Nowa, dziesięciokilometrowa trasa, dłuższe podbiegi, czyli to co biegacze górscy lubią najbardziej – zachęcali organizatorzy do udziału w IV Biegu Pamięci Powstań Śląskich. Łącznie w imprezie, która odbył się 7 maja, wzięło udział ponad 200 biegaczy.

Bieg – jak tłumaczą – odbył się na Górze Św. Anny, ponieważ właśnie tam toczyła się największa bitwa III Powstania Śląskiego, miejsce niezwykle symboliczne i ważne dla samych powstańców. – Naszym obowiązkiem jest upamiętnienie bohaterów walk o przynależność Śląska do Polski. Bardzo nam zależy, aby przywrócić należną pamięć tamtym wydarzeniom, które obecnie błędnie kojarzone są z czasami Polski Ludowej, kiedy Powstania Śląskie były wykorzystywane propagandowo dla uwypuklenia wątku robotniczego. Ślązacy ponieśli ogromną ofiarę życia i prześladowań za związki z Polską w okresie powstań i wojny. A ich jedynym marzeniem była wolna i niepodległa Polska – podkreśla Robert Wencel, prezes Klubu Sportowego Koziołek Kędzierzyn-Koźle, będącego jednym z organizatorów wydarzenia sportowego.

IV Bieg Pamięci Powstań Śląskich odbył się 7 maja. Bieg dzieci i młodzieży (88 uczestników) rozpoczął się o godz. 11:30. Zaś uczestnicy biegu głównego na dystansie 10 km (przełajowy, górski) wystartowali o godz. 13:00 (139 zawodników). Start i meta znajdowały się przed Muzeum Czynu Powstańczego. Dystans 10 km o nawierzchni gruntowej alejkami i duktami leśnymi w terenie górzystym, wysokość podbiegów 295 m, wysokość zbiegów 295 m o charakterystyce anglosaskiej. Uczestnicy biegu na 10 km wystartowali w koszulkach okolicznościowych wydanych w pakiecie startowym. Główne cele imprezy to: popularyzacja masowych biegów jako zdrowego stylu życia, wychowanie w duchu poszanowania wartości patriotycznych i pamięci historii lokalnej, wdrażanie dzieci oraz młodzieży do aktywnego uprawiania sportu. Organizatorami byli Klub Sportowy Koziołek oraz Pomiar czasu „Starter”. Współorganizatorzy: Muzeum Czynu Powstańczego, Muzeum Śląska Opolskiego, Spółdzielnia Socjalna „Pszczółka”, Jednostka Strzelec JS 3064, Hufiec ZHP Kędzierzyn-Koźle.

Fot. Starter Pomiar Czasu, Fb KS Koziołek

Krystyna Stanik