Racibórz: Wykład „Branice – śląski ślad Szkoły z Beuron”

1
191
Racibórz, księgarnia Sowa: Wykład „Branice – śląski ślad Szkoły z Beuron”

Ks. Wojciech Lippa opowie o mozaikach i innych pracach znajdujących się w kościele pw. Świętej Rodziny, których autorstwo przypisywane jest artystom ze Szkoły z Beuron.

Wykład „Branice – śląski ślad Szkoły z Beuron” w Księgarni SOWA przy ul. Długiej 23 w Raciborzu odbędzie się już 18 maja. Głównym tematem spotkania będzie plastyka w kościele pw. Świętej Rodziny na terenie Samodzielnego Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. Ks. Biskupa J. Nathana w Branicach. Znajdujące się w kościelnym budynku mozaiki, metalurgia i inne prace są przypisywane Szkole z Beuron – założonej pod koniec XIX wieku grupie artystów, którzy sprzeciwiając się popularnym ówcześnie nurtom neobarokowym i neoklasycystycznym chcieli stworzyć własny styl, przepełniony duchowością, inspirowany sztuką starożytnej Grecji i Bizancjum, stylistycznie zbliżony do dzieł prerafaelitów.

Ilustrowany wykład wygłosi ks. Wojciech Lippa – historyk sztuki, znawca europejskiej i polskiej sztuki nowoczesnej i najnowszej.

Początek spotkania zaplanowano na godz. 17:00. Na wykład zapraszają Inicjatywa Kulturalna IKA i Księgarnia SOWA.

publ. /k/