Kędzierzyn-Koźle: O Bieszczadach w bibliotece, czyli spotkanie z Bogusławem Maciaszkiem

77
272
Bogusław Maciaszek

Z Bieszczadami związany od lat 80. XX wieku, niegdyś mieszkaniec Kędzierzyna, opowiadał o przyrodzie, ale przede wszystkim o ludziach i kulturze.

9 maja w Filii nr 5 przy ul. Damrota w Kędzierzynie-Koźlu odbyło się spotkanie dla miłośników Bieszczad. Prelekcję pt. „Posłuchaj o Bieszczadach” wygłosił Bogusław Maciaszek, który urodził się w 1953 roku w Jarosławiu na Podkarpaciu, ale w latach 1957 – 1970 roku był mieszkańcem Kędzierzyna. Mieszkał na osiedlu NDM. W latach 1960 -1968 uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 6, a w latach 1968 – 1970 do LO w Kędzierzynie. Jak sam mówi – Kędzierzyn kształtował jego najważniejsze młodzieńcze cechy charakteru. Jest absolwentem wydziału filozoficzno-historycznego na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Od lat 80. XX w. związany z Bieszczadami – jako żeglarz po zalewie solińskim i jako wędrowiec – turysta. Z biegiem lat poznawał środowisko bieszczadzkie, jego kulturą i mieszkańców, w tym większość twórców bieszczadzkich i tzw. zakapiorów. Jest współautorem albumu fotograficznego pt. „Bieszczadzkie Twarze” (do zdjęć Pustelnika Jano – Jana Dareckiego) i autorem czterech płyt CD o Bieszczadach: trzech pt. „Bieszczadzkie Remedium 1, 2, 3 ” oraz „W drodze do Cisnej”. Uczestniczył w wielu ważnych wydarzeniach kulturalnych regionu, m.in Bieszczadzkie Anioły i Natchnieni Bieszczadem, Zloty Leśnych Ludzi. Na początku XXI w. wybrany na Marszałka Sejmu Żebraczego. Przyjaciel Króla Świata Włóczęgów Juliusza I z Horodka. Jego spotkania autorskie to multimedialna mieszanka słowno-muzyczna z domieszką filmów, z których dowiadujemy się o miejscach, wydarzeniach i ludziach, o których nie opowiadają przewodnicy. Spotkanie dofinansowano ze środków budżetu miasta Kędzierzyna-Koźla, przeznaczonych na edukację ekologiczną w ramach Miejskiego Centrum Ekologicznego „Zielona Biblioteka”.

Fot. Iwona Naworska

/j/