ZAKSA Kędzierzyn-Koźle ponownie mistrzem Polski

2
265
Zaksa Mistrz Polski

Siatkarze ZAKSY obronili zdobyty przed rokiem tytuł mistrza Polski, po raz drugi wygrywając ze Skrą Bełchatów.

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle była zdecydowanym liderem rozgrywek PlusLigi. W półfinale okazała się lepsza od Jastrzębskiego Węgla, wygrywając oba mecze 3:0. Również w pierwszym spotkaniu finałowym z PGE Skrą Bełchatów zwyciężyła 3:0. Ostatni pojedynek sezonu 2016/2017 wydawał się więc formalnością.

Pierwszy set padł łupem gości, choć to siatkarze ZAKSY przez długi czas radzili sobie lepiej. Po wyrównanym początku podopieczni Ferdinando de Giorgiego uzyskali prowadzenie 8:5. Skrze udało się wyrównać przy stanie 11:11, lecz ZAKSA znów odskoczyła na kilka punktów. Wydawało się, że to właśnie mistrz Polski wygra pierwszą partię, jednak końcówka należała do bełchatowian. Na ich konto powędrowało pięć punktów z rzędu, a ostatecznie wygrali 25:21.

Uskrzydleni tym wynikiem siatkarze Skry Bełchatów byli o krok od wygrania również kolejnego seta. Początek był wyrównany, lecz później przyjezdni zaczęli budować przewagę. Prowadzili już 16:12, kiedy Ferdinando de Giorgi wziął drugą przerwę na żądanie. Po niej zawodnicy ZAKSY zaczęli powoli gonić rywali. Doprowadzili do remisu 20:20, a następnie wygrali 25:23.

W tym momencie do obrony mistrzostwa Polski kędzierzynianiom wystarczał jeden set. Zaczęli go bardzo dobrze, wygrywali już 7:3. Skra jednak się nie poddawała i doprowadziła do remisu 8:8. ZAKSA odzyskała prowadzenie, lecz tylko na chwilę. Wynik już do końca partii oscylował w okolicach remisu. Po zaciętej walce lepsi okazali się siatkarze z Kędzierzyna-Koźla, którzy już mogli świętować zdobycie tytułu najlepszej drużyny w kraju.

Do rozegrania pozostał jeszcze jeden set. Wystąpili w nim głównie zmiennicy. Równiez tutaj lepsi okazali się gospodarze. ZAKSA zwyciężyła 3:1 i po raz siódmy w historii została mistrzem Polski. Najlepszym zawodnikiem meczu wybrano Benjamina Toniuttiego. Był to ostatni mecz Ferdinando De Giorgiego w roli trenera ZAKSY, który został szkoleniowcem reprezentacji Polski.

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – PGE Skra Bełchatów 3:1 (21:25, 25:23, 27:25, 25:18)

ZAKSA: Benjamin Toniutti, Dawid Konarski, Rafał Buszek, Sam Deroo, Łukasz Wiśniewski, Mateusz Bieniek i Paweł Zatorski (libero) oraz Patryk Czarnowski, Grzegorz Pająk, Dominik Witczak, Grzegorz Bociek, Aleksander Maziarz, Korneliusz Banach
Trener: Ferdinando de Giorgi

MVP: Benjamin Toniutti (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle)

fot. Iwona Naworska
/kp/