Dni Kultury Buddyjskiej w Kędzierzynie-Koźlu

2
138
Dni Kultury Buddyjskiej Kędzierzyn-Koźle

Spotkania w ramach Dni Kultury Buddyjskiej odbywają się w Kędzierzynie-Koźlu od 21 do 24 kwietnia.

Obchody Dni Kultury Buddyjskiej w Kędzierzynie-Koźlu rozpoczęto 21 kwietnia. W Galerii Sztuk Wszelakich odbył się wernisaż wystawy „Budda w podróży”. Wystawę można oglądać do 7 maja. Następnego dnia miało miejsce spotkanie z nauczycielem buddyjskim pt. „U źródeł szczęścia i wolności. Wprowadzenie do buddyzmu”.

Zaś 23 kwietnia zaproszono na prelekcję pt.: „Jak prawdziwa jest rzeczywistość?”. Spotkania prowadził Marek Witek, który jest wieloletnim uczniem Lamy Olego Nydahla. Od roku 1997 na prośbę swojego Mistrza jest nauczycielem buddyzmu Diamentowej Drogi. Przyczynił się do powstania i szybkiego rozwoju wielu ośrodków buddyjskich w południowej Polsce, w Czechach i na Słowacji. Wraz z przyjaciółmi prowadzi ośrodek buddyjski w Opolu, gdzie mieszka z rodziną. Prywatnie jest biznesmenem, interesuje się sztukami walki.

Obchody zakończy 24 kwietnia – projekcja filmu „Hannah. Nieznana historia buddyzmu” (Kino „Chemik”, godz. 19.00). „Hannah. Nieznana historia buddyzmu” – nagradzany na wielu prestiżowych festiwalach film dokumentalny Marty György-Kessler i Adama Penny’ego opowiada niezwykłą historię Hannah Nydahl – Dunki, laureatki nagrody UNESCO, która wraz z mężem przeniosła buddyzm tybetański na Zachód. W dokumencie jest wiele wątków polskich. Pojawienie się buddyzmu tybetańskiego i głównych bohaterów w naszym kraju przeplata się z burzliwymi wydarzeniami i przemianami lat 80. Ważną część filmu stanowią materiały archiwalne z tego okresu oraz relacje świadków.

40-lecie buddyzmu w całej Polsce obchodzimy od jesieni 2016 r. Latem bieżącego roku przypada 20-lecie Ośrodka buddyjskiego w Kędzierzynie-Koźlu.

Fot. Iwona Naworska

oprac. /j/