Targi Pracy i Edukacji przyciągnęły tłumy

97
103

Targi Pracy oraz giełda edukacyjna dla gimnazjalistów cieszyły się dużym zainteresowaniem. Firmy zgłosiły ponad 1000 miejsc pracy w kraju i za granicą.

Starosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego Małgorzata Tudaj oraz marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła oficjalnie otworzyli kędzierzyńsko-kozielskie Targi Pracy i Edukacji. Wydarzenie obyło się w dwóch miejscach. W jednej hali spotkali się pracodawcy oraz osoby poszukujący pracy, natomiast w drugiej odbyła się giełda edukacyjna dla uczniów gimnazjów. W II Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika zjawiły się setki osób.

– Nasze firmy zgłosiły 380 ofert pracy na 680 stanowisk i 138 ofert pracy za granicą na 740 stanowiska – powiedziała starosta Małgorzata Tudaj, która zwróciła się też do gimnazjalistów. – Dzięki Urzędowi Marszałkowskiemu kończymy dla was projekty, które dadzą wam zupełnie nowe możliwości edukacyjne, ci, którzy wybrali nasze szkoły szybko przekonali się, że kształcimy na wysokim poziomie, a teraz m. in. dzięki nowoczesnym pracowniom ten poziom będzie jeszcze wyższy – dodała.

Marszałek oraz starosta zaznaczyli, że wciąż będzie kładziony nacisk na kształcenie zawodowe, a przyszli uczniowie szkól ponadgimnazjalnych będą mogli skorzystać z bogatej oferty kierunków kształcenia. Specjalne kampanie promujące szkoły średnie oraz przewodnik po placówkach ma ułatwić młodzieży wybór szkoły średniej, która będzie dla nich najlepsza.

W czasie targów osoby bezrobotne mogły skorzystać z szerokiego wachlarza pomocy w zakresie aktywizacji osób bezrobotnych, a także uzyskać informacje na temat dotacji na rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej. W roli ekspertów wystąpili pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Kędzierzynie-Koźlu.

W oficjalnej części wydarzenia udział wzięli również: wicestarosta Józef Gisman, przewodnicząca Rady Powiatu Danuta Wróbel, oraz Wojciech Jagiełło reprezentujący Gminę Kędzierzyn-Koźle. Obecni byli też dyrektorzy szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, szefowie jednostek. Targi poza urzędem pracy i starostwem zorganizowała komenda hufca OHP.

Podczas szczęści związanej z edukacją przedstawiono pełną ofertę szkół ponadgimnazjalnych, tym razem w efektownej prezentacji pn. „Twoje miejsce, twój czas”. I to ona przyciągnęła tłumy gimnazjalistów. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych gotowali, przebierali się i prezentowali na żywo możliwości, jakie daje współczesna elektronika.

– Targi to przede wszystkim możliwość pozyskania informacji i znalezienia pracy, a wszystko to w jednym miejscu, bez konieczności biegania z instytucji do instytucji, dla młodych to bardzo trafny przekaz, mają okazję przekonać się z czym w praktyce wiąże się nauka w danej szkole, to z pewnością ułatwia im podjęcie decyzji – mówili mieszkańcy powiatu, którzy uczestniczyli w targach zorganizowanych w kędzierzyńskim liceum.

MN

fot. Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu