Nieboczowy: Znikająca wieś. Wernisaż

239
189

Dwóch fotografów – Bart Rochalski i Tomasz Karnowka. To ludzie, którzy na zdjęciach udokumentowali obraz starej wsi Nieboczowy. 13 kwietnia zabiorą nas w sentymentalną podróż po nieistniejącej już miejscowości. 

Rzadko się zdarza, że dla wspólnego dobra konieczne jest przesiedlenie całej miejscowości. Nieboczowy to prawdopodobnie trzeci taki przypadek w historii naszego kraju. Budowa zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny, której konsekwencją jest przeniesienie wsi zamieszkałej przez około 700 osób, to okres wielu trudnych decyzji, licznych konfliktów i emocji.
Oficjalnie od 1 stycznia 2017 r. Nieboczowy posiadają nową lokalizację, kilka kilometrów na południowy- wschód od miejsca, które dzisiaj jest już nazywane Stare Nieboczowy lub Nieboczowy Uroczysko.

– Nasza wystawa pokazuje to, co pozostało z miejscowości, która nie tak dawno wygrywała konkursy na najpiękniejszą wieś województwa. Zaglądamy do opustoszałych domów, nierzadko zdewastowanych przez złomiarzy lub efektownie zniszczonych przez wojsko wykorzystujące je do ćwiczeń. Na naszych zdjęciach pojawiają się również ludzie, którzy z różnych powodów nadal nie rozstali się ze swoimi domami, jak i ci którzy od lat spotykają się w tym samym miejscu, żeby przy piwie zagrać w skata. Celem wykonanych przez nas zdjęć nie było w żadnym wypadku podsycanie emocji byłych czy też aktualnych mieszkańców Nieboczów. Staraliśmy się również nie naruszyć niczyjej prywatności. Uważamy jednak, że do obowiązków fotografa należy dokumentowanie tak niezwykłych procesów jak znikanie wsi, szczególnie na jego ostatnim etapie – tłumaczą pomysłodawcy. 

Wernisaż wystawy „Nieboczowy – znikająca wieś” odbędzie się 13 kwietnia w Ośrodku Kultury w Olzie.

________________________

Tomasz Karnowka (1965) – pasjonat fotografii, zawodowo związany z górnictwem. Członek Stowarzyszenia Fotografów FOTOBALANS, wcześniej członek Grupy Fotograficznej INDYGO. Jego prace były wielokrotnie prezentowane na wystawach fotograficznych, laureat konkursów fotograficznych.

Bartłomiej Rochalski (1985)- mąż , ojciec 4 letniego synka , zawodowo cieśla górniczy , dorywczo fotograf ślubny. Smakosz Yerba Mate oraz pasjonat fotografii i muzyki na żywo. Jeden z założycieli Stowarzyszenia Fotobalans, którego członkiem jest do dzisiaj.

Kamila Kowalska