Gala finałowa XXIV edycji konkursu „Krajobrazy Słowa”

3
409
Krajobrazy słowa Kędzierzyn-Koźle

Dokładnie 1252 prace musiało ocenić jury ogólnopolskiego konkursu, żeby wyłonić zwycięzców.

7 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Rynek 3 odbyła się gala finałowa ogólnopolskiego konkursu literackiego „Krajobrazy Słowa”. W XXIV edycji konkursu wzięły udział 354 osoby, które przedstawiły do oceny jury 1252 prace, w tym 1075 wierszy i 177 tekstów prozatorskich. Prace oceniało jury w składzie: Marta Fox — poetka, pisarka (przewodnicząca), Karol Maliszewski — poeta, prozaik, krytyk literacki, Krzysztof Siwczyk — poeta. Nagrodę Prezydenta Miasta Kędzierzyn-Koźle w dziedzinie prozy otrzymała Marta Koton-Czarnecka z Warszawy, godło „Cottonclub” za tekst prozatorski pt. „Śniaki” (nagroda w wysokości 3500 zł). W dziedzinie prozy: I nagrodę w wysokości 1500 zł otrzymał Paweł Skiba z Warszawy, godło „Tom A. Hawk” za tekst prozatorski pt. „Wigilijny wieczór”, II nagrodę w wysokości 1000 zł otrzymała Paulina Sawicka z Wrocławia, godło „Paterson” za tekst prozatorski pt. „Razi mnie miasteczko”, III nagrodę w wysokości 700 zł otrzymał Paweł Ciach z Warszawy, godło „Karola” za tekst prozatorski pt. „Mo”. W dziedzinie poezji: I nagrodę w wysokości 1200 zł otrzymała Marta Jurkowska z Olkusza, godło „ryba” za cykl nadesłanych wierszy, II nagrodę w wysokości 800 zł otrzymała Agnieszka Marek z Bielska-Białej, godło „Polaris” za cykl nadesłanych wierszy, III nagrodę w wysokości 500 zł otrzymała Katarzyna Szweda z Nowego Żmigrodu, godło „Łata” za cykl nadesłanych wierszy. Wyróżnienia w wysokości 400 zł otrzymali: Urszula Kopeć-Zaborniak z Cieszanowa, godło „szklany człowiek” za cykl nadesłanych wierszy, Katarzyna Kowalewska z Magnuszewa, godło „nieistotne krajobrazy” za cykl nadesłanych wierszy.

Podczas gali odbył się koncert pt. „Nad dachami Paryża” w wykonaniu Beaty Marczewskiej (wokal), Adama Snopka (piano) i Michała Opeldusa (akordeon), poświęcony najpiękniejszym piosenkom francuskim. Będzie można usłyszeć utwory takich wykonawców jak: Edith Piaf, Jacques Brel, Charles Aznavour, Joe Dassin, Patachou, Yves Montand.

Beata Marczewska – wokalistka i aktorka o nieprzeciętnym głosie, pracująca przez ponad 10 lat w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Ukończyła szkołę muzyczną w klasie fortepianu i Szkołę Aktorską Haliny i Jana Machulskich w Warszawie. Występowała w wielu programach telewizyjnych, filmach kręconych dla BBC i różnych teatrach w Polsce, m. in. w Teatrze Nowym w Łodzi, Teatrze Apriori i Teatrze Kotłownia. Wokalistka funkowego zespołu Hi-Head Music, nagrała piosenkę na płycie Marka Grechuty „10 ważnych słów”. Specjalizuje się w piosence aktorskiej, francuskiej, żydowskiej oraz jazzie.

Adam Snopek – absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Laureat I nagrody Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Katowicach. Niezwykle charyzmatyczny, ekspresyjny, posiadający nieskończone pokłady energii. Pianista i aranżer Teatru Śląskiego w Katowicach.

Michał Opeldus – akordeonista, absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie Marka Andryska. Wraz z zespołami „Ars Harmonica Trio”, SZPiT „Silesianie”, „Mood Time Quintet” koncertował w Polsce i za granicą m.in. w Niemczech, Austrii, Danii, we Włoszech, na Litwie, Łotwie, Estonii, Rumunii. Obecnie prowadzi działalność pedagogiczną w Państwowej Szkole Muzycznej w Chorzowie i Katowicach. Jest prezesem Chorzowskiego Stowarzyszenia Artystycznego „Evviva l’arte”

Fot. Iwona Naworska

Krystyna Stanik