Wojciech Mitręga: Historyk i miłośnik gór

1
99
historia sylwetki

Od niedawna na YouTube dostępny jest film Adriana Szczypińskiego i Wojciecha Mitręgi poświęcony raciborskiej temidzie. Tego pierwszego już prezentowaliśmy. Teraz pora na Mitręgę.

Są jak Sherlock Holmes i dr Watson, Flip i Flap, Bolek i Lolek. Dość powiedzieć, że jeden bez drugiego nie istnieje jeśli bierzemy pod uwagę ostatnie filmy. Chodzi o duet Adrian Szczypiński i Wojciech Mitręga, realizujący cieszące się ogromnym zainteresowaniem filmy poświęcone mało znanym zagadnieniom z historii Raciborza. Sylwetkę Szczypińskiego prezentowaliśmy w numerze 219 dwutygodnika Gazeta Informator, teraz czas na drugą połowę duetu, czyli Wojciecha Mitręgę.

Lokalna historia w filmie

Szczypiński pierwotnie realizował swe filmy sam, jako pasjonat lokalnej historii. Mitręga wsparł go rzetelną, udokumentowaną historycznie, opartą na dokumentach wiedzą. To dla niego chleb powszedni, wszak na co dzień jest pracownikiem Archiwum Państwowego, zawodowo przegrzebującym się przez stosy akt, laikowi często pozornie nic nie mówiących dokumentów, dla historyka będących źródłem bezcennej wiedzy. I to właśnie Wojciech wniósł do działalności tandemu, przyczyniając się jako współscenarzysta i współrealizator do powstania dwóch ostatnich filmów – o dziejach parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz poświęconego raciborskiej temidzie.

Czytaj cały artykuł w portalu raciborz.com.pl

/ps/