DK „Koźle”: Spektakl dyplomowy studentów PWST we Wrocławiu

3
252
Czeski dyplom

27 kwietnia w Domu Kultury „Koźle”  zobaczymy spektakl dyplomowy studentów IV roku PWST we Wrocławiu. Początek o godz. 18:00. 

Český diplom to sztuka oparta na reportażach Mariusza Szczygła. Jedna z najlepszych sztuk dyplomowych ostatnich lat. Rzadko się zdarza, by spektakl dyplomowy tuż po premierze dostał zaproszenia na najważniejsze festiwale teatralne w Polsce (w tym Opolskie Konfontacje Teatralne) – tak się dzieje z „Českým diplomem”. Sztuka oparta na reportażach Mariusza Szczygła („Gottland”, „Zrób sobie raj”) w zabawny i dramatyczny sposób odziera nas ze stereotypów, które kojarzą nam się z Czechami. Młodzi aktorzy brawurowo rozgrywają pomysł reżysera Piotra Ratajczaka, znakomicie łapiąc kontakt z publicznością, która przez dwie godziny wybucha niekontrolowanym śmiechem, by za chwilę zastygnąć w dramatycznej ciszy.

ČESKY DIPLOM to próba spojrzenia na czechosłowacką historię XX wieku poprzez opowieść o kilku niezwykłych postaciach z jej kultury i polityki. Krótkie historie,ledwie okruchy biografii,pokazują nam czeski świat i jego skomplikowaną historię w różnych,często tragikomicznych barwach.Te historie niezwykłych ludzi zmiażdżonych przez system komunistyczny, starają się podważyć stereotyp Czechosłowacji XX wieku jako sielskiej krainy dobrotliwych ludzi spędzających życie w karczmie, pijących piwo
i zagryzających knedlikiem.

Scenariusz i opracowanie muzyczne PIOTR RATAJCZAK
Reżyseria formy WOJCIECH BRAWER
Asystent reżysera HUBERT WALJEWSKI
Współpraca dramaturgiczna JOANNA KOWALSKA
Dramaturgia ruchu ARKADIUSZ BUSZKO
Współpraca muzyczna MATEUSZ WINSLAW
Scenografia i kostiumy MARIANNA LISIECKA

Występują:
ANNA GABRYSZ/Jaroslava Moserova
HELENA HAJKOWICZ/Vera Ceslavska
AGATA JAKONIUK/Lida Baarova
JOANNA KOWALSKA/Olga Hepnarova
MONIKA STANEK/Jana z Kladna
MIKOŁAJ BAŃDO/Zdenek „Satanic” Adamec
KORNEL SADOWSKI/Otakar Švec /Egon Bondy
TOMASZ TYWONIUK/Jan Palach /Eduard Kirchberger
WIKTORIA CZUBASZEK/Marta Kubisova
HUBERT WALJEWSKI/Jan Prochazka /Karel Fabian

publ. /j/