Kędzierzyn-Koźle: Stowarzyszenie „Mały Książę” dla autystów

407
971
Mały Książę Kędzierzyn-Koźle

W Kędzierzynie-Koźlu na rzecz osób zmagających się z autyzmem działa m.in. Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Autystów „Mały Książę”, które powstało w 2009 roku. 

Kwiecień jest miesiącem Wiedzy na Temat Autyzmu, a jego obchody oficjalnie zainaugurował Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu. Na to zaburzenie nie ma lekarstwa. Prawdopodobnie nie będzie go też „jutro”. Na początku trudno zauważyć objawy stanu odmiennego funkcjonowania systemu nerwowego i rozumienia rzeczywistości. Maluchy są spokojniejsze. Nie wymagają takiego zainteresowania jak rówieśnicy. Z czasem ten spokój przeraża rodziców. Dostrzegają zachowania, które wyróżniają je spośród innych dzieci. Autyzm diagnozuje się między drugim, a trzecim rokiem życia. Symptomem zaburzenia, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu może być problem z mową, postrzeganiem świata czy rozumieniem relacji społecznych. Szacuje się, że w Polsce jedno na 300 dzieci rodzi się autystyczne. Zaburzenie częściej dotyczy chłopców niż dziewczynek.
Osoby z autyzmem w odmienny sposób niż my odbierają świat. Ich zmysły są albo czulsze albo niedostatecznie uwrażliwione na bodźce docierające z otoczenia. Próbując poradzić sobie z otaczającą rzeczywistością, dostosowują ją do swoich zmysłów. Nam jest trudno sobie wyobrazić, że sól może być kwaśna, śnieg parzyć, a delikatne głaskanie powodować silny ból. Ale tak może wyglądać ich świat. Taki odbiór świata nie jest wcale gorszy ani lepszy. Jest po prostu inny i zasługuje na nasze zrozumienie.

Kwiecień jest miesiącem Wiedzy na Temat Autyzmu, a jego obchody oficjalnie zainaugurował Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu, ustanowiony przez organizację Narodów Zjednoczonych, przypadający na 2 dzień kwietnia. Tego dnia tysiące budynków na całym świecie rozbłysło niebieskim światłem na znak solidarności oraz zmiany postrzegania przez społeczeństwo osób z autyzmem.

Solidarność warto wyrażać nie tylko od święta. Każdy z nas w swoim bliższym czy dalszym otoczeniu może odnaleźć osoby z autyzmem, ich rodziny i dać im nadzieję na lepsze życie. Nawet najmniejszy gest, każda aktywność z naszej strony może ułatwić im funkcjonowanie w naszym otoczeniu. I wcale nie musimy, choć możemy oświetlić swoje domostwa na niebiesko. Wystarczy, że o kolor wzbogacimy nasz strój bądź okażemy finansowe wsparcie organizacjom działającym na rzecz osób z autyzmem przekazując im 1% swojego podatku bądź jakąkolwiek darowiznę.

W Kędzierzynie-Koźlu na rzecz osób zmagających się z autyzmem działa m.in. Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Autystów „Mały Książę”, które powstało w 2009 roku. Wcześniej rodzice spotykali się na tzw. „Grupie wsparcia” w szkole nr 12 w Koźlu przez kilka lat. – Zasiałam pomysł, napisałam statut, zwołałam rodziców i zawiązaliśmy Stowarzyszenie 01.04.2009 r., które zatwierdził KRS 19.10.2009 r. – wyjaśnia Barbara Wawrzynowicz, prezes Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Autystów „Mały Książę”. Wiceprezesem jest Dorota Krzyżanowska. Dlaczego „Mały Książę”? – Bo Mały Książę był dobrze funkcjonującym autystą. Nazwa została wybrana z kilku propozycji przez głosowanie rodziców – tłumaczy prezes Stowarzyszenia.

Misją Stowarzyszenia jest: wszechstronna pomoc osobom autystycznym oraz rodzinom, opiekunom i specjalistom, organizowanie i prowadzenie różnych form lecznictwa, opieki i edukacji osób autystycznych, prowadzenie rejestru osób z autyzmem oraz banku danych na temat autyzmu oraz popularyzowanie problemu. Stowarzyszenie prowadzi: Niepubliczną Szkołą Podstawową Specjalną, Niepubliczne Gimnazjum Specjalne, Niepubliczną Szkołę Specjalną Przysposabiająca do Pracy. W systemie pozaszkolnym prowadzi Niepubliczną Integracyjną Świetlicę Terapeutyczną dla Osób z Autyzmem oraz Niepubliczne Technikum Specjalne Żywienia i Usług Gastronomicznych dla Uczniów z Autyzmem, Warsztaty Terapeutyczne dla dorosłych autystów. Placówki służą tylko autystom.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej (Rynek 3) można zobaczyć do 14 kwietnia wystawę pt. „Chciałbym Ci powiedzieć” prac uczniów Zespołu Niepublicznych Szkół oraz podopiecznych Warsztatów Terapeutycznych Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Autystów „Mały Książę” w Kędzierzynie-Koźlu.

Z okazji światowego dnia wiedzy o autyzmie Stowarzyszenie przygotowało: wystawę prac podopiecznych w Bibliotece Miejskiej w Kędzierzynie-Koźlu (fot. MBP) oraz prelekcje na temat autyzmu i metod jakimi pracują oraz przyszłości podopiecznych. – Podopieczni Stowarzyszenia mogą liczyć na profesjonalną diagnozę, profesjonalne przygotowanie do życia dla słabszych intelektualnie, profesjonalne wykształcenie dla lepiej funkcjonujących, rehabilitację i opiekę. Poza tym rodzicom i opiekunom służymy każdą pomocą – wyjaśnia Barbara Wawrzynowicz. Obecnie Stowarzyszenie składa się z 60 uczestników, 100 pracowników i 39 członków. Jak przyznaje – trudno określić ilu osób dotyczy problem autyzmu na terenie Kędzierzyna-Koźle i okolic. – Ciągle pojawiają się nowe przypadki, coraz mniejsze dzieci diagnozujemy, dużo jest u nas dzieci i młodzieży, ale w wielu przypadkach dzieci i młodzież jest w klasach integracyjnych oraz w niesprofilowanych na autyzm ośrodkach pomocy społecznej np. Warsztatach Terapii Zajęciowej, Promyczku – tłumaczy. Wśród problemów Stowarzyszenia wymienia: po pierwsze – lokalowe – coraz więcej autystów, coraz mniej miejsca. Nasi autyści w większości zostają z nami nawet po skończeniu szkół. Po drugie – finansowe- śmieję się, że i furmanka pieniędzy na nasze potrzeby to mało. Stowarzyszeniu można pomóc, przekazując 1% – KRS: 0000339465.

Krystyna Stanik
Mateusz Herba