Dzień Świadomości Autyzmu w Wodzisławiu Śląskim

0
404
happening autyzm wodzisław śląski

2 kwietnia to Dzień Świadomości Autyzmu. W obchody włączył się Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych.

Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych włączył się w obchody obchodzonego 2 kwietnia Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. W nocy z 31 marca na 1 kwietnia w szkole odbywała się impreza pod nazwą „W poszukiwaniu skarbu”. Uczniowie z autyzmem spędzili noc w szkole wraz z nauczycielami i opiekunami, biorąc udział w  zajęciach plastycznych, seansie filmowym, dyskotece, poszukiwaniu skarbu-niespodzianki i zajęciach kulinarnych.

Na 2 kwietnia zaplanowano akcję „Zaświeć się na niebiesko”, w ramach której m.in. budynek Urzędu Miasta w Wodzisławiu Śląskim zostanie podświetlony na kolor niebieski.

Głównym punktem obchodów Światowego Dnia Autyzmu będzie Niebieski Happening, który odbędzie się 3 kwietnia na wodzisławskim rynku (w razie niepogody uczniowie wraz z organizatorami przeniosą się do ZPSWR). Już od godz. 9:00, uczniowie z autyzmem, przy współpracy młodzieży z Liceum Plastycznego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Wodzisławiu Śl., zaangażują się w wykonanie prac plastycznych. Obok fontanny odbędzie się m.in. malowanie twarzy i rozdawanie niebieskich balonów dzieciom. W tym miejscu przygotowany zostanie także specjalny sensoryczny kącik, dzięki któremu zainteresowane osoby będą mogły doświadczyć, z jakimi problemami w zakresie zaburzeń zmysłów borykają się osoby z autyzmem. Specjalnie na tę okazję przygotowane zostały transparenty i ulotki z informacjami o autyzmie i o ZPSWR, które będą rozdawane przechodniom. Zwieńczeniem imprezy będzie wypuszczanie do nieba niebieskich balonów.

3 kwietnia to również dzień inauguracji przyłączenia się do ogólnopolskiego projektu „Lekcje z klasą”, opracowanego przez Fundację Uniwersytet Dzieci i objętego patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. „Lekcje z klasą” to nowatorskie narzędzie, dzięki któremu uczniowie z autyzmem mogą brać udział w wartościowych, ciekawych lekcjach i nabywać kluczowe w życiu każdego człowieka umiejętności.

fot. Kamila Kowalska, ZPSWR
oprac. /kp/