Pomagamy Berenice…

540
697
Berenika Borkowska

Leczenie w Niemczech to dla Bereniki szansa na samodzielne chodzenie przez resztę życia, ale będzie ono możliwe tylko dzięki wsparciu Ludzi Dobrej Woli.

Berenika Borkowska urodziła się 25 października 2010 roku, w 33. tygodniu ciąży. Od urodzenia zmaga się z konsekwencjami rozszczepu kręgosłupa. Przeszła trzy operacje neurochirurgiczne (dwie pierwsze, ratujące życie, odbyły się w pierwszych dniach jej życia, a trzecia, również poważna – odkotwiczenie stożka rdzenia kręgowego – rok temu, 15 stycznia 2016). Całkiem niedawno (1 grudnia 2016) Berenika przeszła też swoją pierwszą operację ortopedyczną (korekcję lewej stopy wraz z osteotomią), która odbyła się w Niemczech, w Klinice Ortopedii Dziecięcej w Aschau. Konsekwencje przepukliny oponowo-rdzeniowej (czyli rozszczepu kręgosłupa) są wielorakie, to m.in. niedowłady nóg, porażenie niektórych mięśni, zaburzenia czucia powierzchownego w stopach, obniżone napięcie mięśniowe, zaburzenia równowagi i przetwarzania sensomotorycznego, stopa końsko-szpotawa, rotacja nogi do wewnątrz i inne. Berenika jest pod stałą opieką wielu specjalistów (neurochirurga, ortopedy, chirurga, neurologa, urologa, okulisty, lekarza rehabilitacji medycznej, neurologopedy, pedagoga, psychologa oraz kilku rehabilitantów). Ponadto potrzebuje bardzo kosztownego, robionego na miarę sprzętu ortopedycznego (ortez), bez którego nie byłaby w stanie postawić kroku.

Berenika Borkowska

Operacja stopy w Aschau była początkiem skoordynowanego leczenia ortopedycznego i ortotycznego, które rozpisano w niemieckiej klinice na kilka etapów. Ważnym etapem leczenia było wykonanie wysoce zaawansowanych technologicznie ortez firmy Pohlig, które pomagają utrwalić efekt operacji i poprawić wzorzec chodu. Ponieważ dziecko szybko rośnie, ortezy trzeba wymieniać co najmniej raz w roku. W 2018 roku Berenikę czeka kolejna operacja (podwichniętego lewego biodra), w dalszej przyszłości prawdopodobnie również prawe biodro będzie wymagać ingerencji chirurgicznej. Całkowity koszt tego leczenia wraz z zaopatrzeniem ortopedycznym na około rok oscyluje w granicach 250 tys. zł.

Berenika Borkowska

– Mamy świadomość tego, że w Polsce nie jesteśmy w stanie zapewnić córce leczenia ortopedycznego na porównywalnym poziomie, gdyż brak jest ośrodków oferujących leczenie skoordynowane z wysokiej klasy ortotyką. Leczenie w Niemczech to dla Bereniki ogromna szansa na samodzielne chodzenie przez resztę życia, ale będzie ono możliwe do przeprowadzenia tylko dzięki wsparciu Ludzi Dobrej Woli – podkreśla Maria Piechaczek-Borkowska – mama Bereniki.

Berenika Borkowska mieszka w Łaziskach. Na początku marca razem z rodzicami i młodszym bratem była gościem Pierwszej Damy w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Agata Kornhauser-Duda poznała dziewczynkę, która zmaga się z niepełnosprawnością, ale przede wszystkim chce żyć jak inni rówieśnicy. Bawić się, rysować, śpiewać, tańczyć… Chodzić do przedszkola, a od września do szkoły.

Dzięki intensywnej, systematycznej rehabilitacji, Berenika w wieku czterech i pół roku zaczęła chodzić, jednak tylko kontynuacja intensywnej terapii i leczenia mogą pomóc jej poprawić jakość chodu, a w dalszej perspektywie osiągnąć samodzielność. Do rej pory różnorakie terapie w prywatnych gabinetach, prywatne wizyty lekarskie, nierefundowane badania, sprzęt ortopedyczny, turnusy rehabilitacyjne i dojazdy pochłaniały ok. 40 tys. zł rocznie. Teraz, w związku z rozpoczęciem leczenia w Niemczech, koszt ten jest o wiele wyższy. – Staramy się ze wszystkich sił, prawie codziennie dowozimy Bereniczkę na rehabilitację do specjalistycznych ośrodków w okolicznych miastach, kilka razy w roku uczestniczymy w intensywnych turnusach rehabilitacyjnych, wciąż poszukujemy nowych rozwiązań i możliwości wykorzystania potencjału naszej córeczki. Pod względem intelektualnym Berenika rozwija się bardzo dobrze, uczęszcza do masowego przedszkola, we wrześniu 2017 r. rozpocznie naukę szkolną – wyjaśnia mama dziewczynki.

Kabaret pod Wyrwigroszem

20 kwietnia w Teatrze Ziemi Rybnickiej w Rybniku odbędzie się charytatywny występ Kabaretu pod Wyrwigroszem z Krakowa pt. „Trasa „500+”. Początek o godz. 19:00. Bilety w cenie 50 zł do nabycia w kasie teatru oraz na http://biletyna.pl/. Całość dochodu ze sprzedaży biletów będzie przeznaczona na dalsze leczenie ortopedyczne Bereniki w Niemczech. 

Bez wsparcia darczyńców i fundacji rodzice nie byliby w stanie zapewnić córce tego, co jest jej potrzebne by każdego dnia, wciąż na nowo pokonywać rozliczne przeszkody na drodze do sprawności i zdrowia. Berenice można pomóc przekazując 1% podatku na jej subkonto w Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”. W rozliczeniu rocznym należy wpisać: KRS 0000037904 a w rubryce „Informacje uzupełniające – cel szczegółowy 1%”: 15337 Borkowska Berenika Maria.

Berenika Borkowska

Można również przekazać darowiznę, dokonując wpłaty na konto: Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, Alior Bank S.A. nr konta: 15 1060 0076 0000 3310 0018 2615, tytułem: 15337 Borkowska Berenika Maria darowizna na pomoc i ochronę zdrowia (ten dopisek jest bardzo ważny, bez niego środki trafią na konto zbiorcze Fundacji, a nie do Bereniki).

Fot. archiwum rodzinne

Krystyna Stanik