Kędzierzyn-Koźle: Wieczór ze spektaklami Waldemara Lankaufa

1
248
Kędzierzyn-Koźle Teatr

24 marca w Domu Kultury Koźle odbył się „Wieczór Premier Teatralnych”, czyli przegląd twórczości grup teatralnych, działających pod kierunkiem Waldemara Lankaufa.

Przed publicznością wystawione zostały dwa spektakle – „W sprawie ogłoszenia” (wg Pierra Gripari), który będzie debiutem dziecięcej grupy teatralnej oraz „Poczekalnia” (wg Krystyny Chołoniewskiej) w wykonaniu Teatru Młodzieżowego „Cokolwiek”. Reżyserem obu przedstawień jest Waldemar Lankauf.

Waldemar Lankauf jest znanym i cenionym reżyserem, jak i instruktorem teatralnym. Założył teatry amatorskie w Głogówku, Walcach, Kędzierzynie-Koźlu i Głubczycach. Wszystkie prowadzone przez niego grupy teatralne mają na swoim koncie sporo nagród i wyróżnień na festiwalach i przeglądach, a on sam – w ubiegłym roku odebrał honorowe odznaczenie „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Odznaka ta, już od 1969 roku, przyznawana jest osobom w sposób szczególny wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury.

Waldemar Lankauf i jego aktorzy byli nagradzani m.in. na: Ogólnopolskim Forum Teatrów Młodzieżowych w Poznaniu – nagroda Krzysztofa Zanussiego, I Festiwalu Teatrów Różnych Form Theatron 98 w Brzegu, VIII Ogólnopolskim Przeglądzie Teatralnym „Odeon” w Andrychowie, Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży „Korczak” w Warszawie czy podczas Malborskich Ogólnopolskich Spotkań Teatralnych. Ceniony reżyser, już w 2003 roku, został członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów Dzieci i Młodzieży ASSITEJ w Warszawie.

Lankauf z wykształcenia jest polonistą. Poza teatrem, pasjonuje się również… biegami długodystansowymi – uczestniczył m.in. w sztafetowych biegach do Watykanu, Betlejem, Loreto, Medjugorie czy szlakiem św. Jacka do Kijowa. Uczestniczy także w biegach maratońskich.

Fot. Iwona Naworska

/k/