Park pałacowy w Żorach będzie jak nowy

1
141

Prawie 200 tysięcy miasto Żory zainwestowało w pielęgnację zieleni w parku w dzielnicy Baranowice.

W lutym rozpoczęto prace związane z rekompozycją zieleni w parku przy pałacu w Baranowicach. Prace objęły ponad 8 hektarów ziemi. Inwestycja ma na celu m.in. zachowanie dobrej kondycji drzew cennych z przyrodniczego punktu widzenia, zapewnienie im prawidłowego wzrostu oraz odtworzenie historycznej kompozycji parku.

Pielęgnację zieleni umożliwiło wsparcie otrzymane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Na ten cel przeznaczono prawie 140 tys. zł, co stanowi 70% wartości całej inwestycji. W ramach przyznanych środków park w Żorach-Baranowicach został poddany pracom pielęgnacyjnym polegającym na usunięciu połamanych i wywróconych drzew, ograniczeniu samosiewów, wyeliminowaniu pni wcześniej ściętych drzew oraz wykonaniu prac porządkowych z pozostałości po wykarczowaniu.

Prace nad zielenią potrwają do końca maja. W wyniku modernizacji park z XIX wieku, utrzymany w stylu angielskim z licznymi starymi drzewami oraz pomnikami przyrody zyska nowe oblicze i służyć będzie mieszkańcom jako atrakcyjne miejsce spędzania wolnego czasu.

oprc. /mh/

Fot. UM Żory