XXIX „Szantki” w Kędzierzynie-Koźlu

5
341
Szantki Kędzierzyn-Koźle

Znany nie tylko w regionie, ale w całym kraju kędzierzyńsko-kozielski przegląd wystartował po raz dwudziesty dziewiąty.

17 i 18 marca na wszystkich fanów marynarskich pieśni czekała prawdziwa gratka. W Miejskim Ośrodku Kultury w Kędzierzynie-Koźlu po raz dwudziesty dziewiąty odbył się Ogólnopolski Przegląd Piosenki Żeglarskiej i Poezji Morskiej „Szantki”- dwudniowa impreza o kilkudziesięcioletniej tradycji. Prezentujący się w ramach przeglądu wykonawcy pieśniami opowiadają o żeglarskim losie, pracy na pokładzie: przy linach, pompie czy kabestanie, a także o odpoczynku, tęsknotach, bitwach i wielorybach. Podczas koncertów trudno było się oprzeć wrażeniu przebywania w nabrzeżnej tawernie.

Szantki Kędzierzyn-Koźle

Pomysł by zorganizować „Szantki” zaproponowała w 1989 roku grupa zapaleńców z Klubu Żeglarskiego „Nauta”. Propozycja przyjęła się.  Padła na podatny grunt miasta o bogatych żeglarskich tradycjach. W zaledwie kilka lat, dzięki zaangażowaniu Miejskiego Ośrodka Kultury, przegląd zyskał znakomitą renomę. Poziomem nie ustępował największym festiwalom w kraju.

Szantki Kędzierzyn-Koźle

Znakiem firmowym „Szantek” stał się Wieczór Poezji Morskiej – jedyny tego rodzaju koncert w kraju. Spotkanie z poezją inspirowaną morzem i spokojniejszą odmianą żeglarskiej muzyki od lat cieszy się wielką popularnością. Każde ze spotkań ma swój przewodni motyw tematyczny. „Z goryczy soli moja radość”, „Mój ląd, twoje oceany”, „Po zachodzie słońca na międzymorzu”, „Pragnienie legendy” czy „Wieczór szanty sprośnej” to tylko niektóre z nich. Specjalnymi gośćmi tych imprez byli autorzy tekstów żeglarskich piosenek: Franciszek Haber i Andrzej Mendygrał. W tegorocznym Wieczorze Poezji Morskiej, w ramach programu zatytułowanego „Szepty morza”, wystąpili: Marek Szurawski, Ryszard Muzaj, Anna Jellinek, Dariusz Czarny, Marta Śliwa, Andrzej Korycki oraz Dominika Żukowska.

Ponadto podczas koncertów usłyszeliśmy Jerzego Porębskiego, Mirka Kowalewskiego, Waldemara Mieczkowskiego z zespołem, Stare Dzwony, The Nierobbers oraz Mietek Folk.

Fot. Iwona Naworska

Mateusz Herba