Odprowadzanie wózków już im się nie opłaci

2
138

Pod wieloma dużymi marketami w Kędzierzynie-Koźlu często można spotkać chętnych do odprowadzenia wózka, w zamian za zostawioną w nim monetę. Teraz ma się to zmienić

„Czy można odprowadzić wózek?” – taką frazę często słyszymy pod marketami w Kędzierzynie-Koźlu od osób przesiadujących pod wiatami sklepów. Gra toczy się o stawkę w wysokości 1, 2 lub 5 zł, które zostawiamy w koszykach, aby zwolnić ich blokadę. Straż Miejska postanowiła walczyć z tymi praktykami, ponieważ jak się okazuje, pieniądze nie trafiają do osób bezdomnych, za które się podają, a do ludzi mających problem z nadmiernym spożywaniem alkoholu.
– Osoby podszywające się pod osoby bezdomne natarczywie żebrzą w ten sposób pod marketami. Klienci bardzo często zwracali uwagę ochronie, a ta prosiła nas o pomoc – wyjaśnia Grzegorz Grzesik, komendant Straży Miejskiej w Kędzierzynie-Koźlu – poprzednio prowadziliśmy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej akcję plakatową „Dając pieniądze nie pomagasz. Pomagaj mądrze”. Teraz zdecydowaliśmy się na rozdawanie plastikowych żetonów, którymi też można zwolnić blokadę wózka – dodaje komendant.
Na zlecenie Urzędu Miasta w Kędzierzynie-Koźlu przygotowano 5 tys. żetonów w trzech kolorach.
– W razie kolejnych sygnałów o żebrzących pod marketami będziemy je tam rozdawać – zapowiada komendant Straży Miejskiej. Żetony są też dostępne w urzędzie miasta.

MN
fot. UM Kędzierzyn-Koźle