Duża inwestycja w Kędzierzynie-Koźlu. Na Polu Południowym powstanie „Dolina Gumy”

55
288

Na terenie Pola Południowego powstanie centrum badawcze oraz zakłady produkcyjne działające w branży przetwórstwa gumy i tworzyw sztucznych. Wojewoda opolski Adrian Czubak rozmawiał z przedsiębiorcami.

„Dolina Gumy” to nazwa projektu, który zakłada powstanie zakładów działających na każdym etapie łańcucha profunkcyjnego charakteryzującego branżę przetwórstwa gumy i tworzyw sztucznych. Na terenach inwestycyjnych Pola Południowego należących do Kędzierzyńsko-Kozielskiego Parku Przemysłowego i gminy Kędzierzyn-Koźle w podstrefie gliwickiej Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej ma powstać centrum badawcze wraz z zakładami produkcyjnymi.
Działalność centrum badawczego, które powstanie w ramach „Doliny Gumy”, bazującego na kompetencjach i infrastrukturze Instytutu Ciężkiej Syntezy Organicznej Blachownia, skupiałaby się głównie na materiałach elastomerowych, z możliwością rozszerzenia badań na inne materiały polimerowe znajdujących zastosowanie w branży głównej oraz branżach pokrewnych. Najważniejszym zadaniem powstającego centrum będzie aktywne wspieranie firm działających w branzy przetwórstwa gumy i tworzyw sztucznych, aby spełniały wysokie wymagania odbiorców oraz klientów docelowych.
– To ważne przedsięwzięcie dla rozwoju Opolszczyzny. Inwestycja wpisuje się w trendy rozwojowe państw wysoko rozwiniętych, które pokazują, że jedynie budowanie przewagi konkurencyjnej opartej na wiedzy i innowacjach może zagwarantować trwały rozwój oraz nowe, bardziej wydajne miejsca pracy – powiedział Adrian Czubak, wojewoda opolski.
Lokalizacja przedsięwzięcia na terenie województwa opolskiego ma ścisłe uzasadnienie, bowiem w całym w całym regionie południowo-zachodniej oraz południowej Polski nie ma jednostek zajmujących się badaniami w zakresie elastomerów, na które lokalne firmy zgłaszają zapotrzebowanie.

MN
fot. Urząd Wojewódzki w Opolu