10-lecie Polsko-Amerykańskiej Kliniki Serca

147
124
23 lutego 2007 roku oddział Polsko-Amerykańskiej Kliniki Serca rozpoczął swoją działalność w Kędzierzynie-Koźlu. Od tamtego czasu 22 tysiące osób zostało hospitalizowanych, a 4,5 tysiąca spośród nich stanowiły osoby z zawałami. Dzięki oddziałowi PAKS w naszym mieście można śmiało stwierdzić, że minęła pewna epoka, a nawet rewolucja w dziedzinie kardiologii. Swój jubileusz PAKS świętował w kędzierzyńskim hotelu Solidaris, podczas specjalnie zorganizowanej konferencji naukowej.
– W imieniu władz samorządowych, ale także pacjentów, pragnę podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania oddziału, a więc w szczególności profesorowi Pawłowi Buszmanowi i doktorowi Januszowi Prokopczukowi, ordynatorowi oddziału, jak i ówczesnemu staroście Józefowi Gismanowi oraz dyrektorowi szpitala Anatolowi Majcherowi – powiedziała starosta Małgorzata Tudaj – Mam nadzieję, że kolejne lata pracy oddziału będą równie wytężone i owocne, oczywiście dla dobra naszej społeczności powiatowej i nie tylko – dodała.
Wicestarosta Józef Gisman zaznaczył, że placówka powstała dzięki partnerstwu publiczno-prywatnemu.
– Nigdy nie stworzylibyśmy tak wspaniałego oddziału, gdyby nie partnerstwo publiczno-prywatne z PAKS. Samorządy powiatowe były biedne. Nie mieliśmy sprzętu ani ludzi. A jednak się udało. Po tych dziesięciu latach nie mamy wątpliwości, jak ważne i potrzebne to było – ocenił.
Profesor Paweł Buszman, który jest współzałożycielem kliniki, a także obecnym prezesem zarządu, podziękował władzom powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego za otwartość  i życzliwość, które zawsze napotykały klinikę.
– Kędzierzyn-Koźle to wyjątkowe miejsce. Nowoczesne myślenie o zarządzaniu powiatem i służbą zdrowia zawsze było i nadal jest szczególne. To sprawiło, że właśnie tu postanowiliśmy się rozwijać. Czujemy się potrzebni i za to dziękujemy  – mówił Paweł Buszman.
Klinika może pochwalić się ponad 17 tys. wykonanych koronografii, 10 tys. zabiegów angioplastyki oraz wszczepieniem prawie 1,7 tys. rozruszników serca. W ramach Polsko-Amerykańskich Klinik Serca działa także poradnia kardiologiczna przyjmująca ponad 5 tys. pacjentów rocznie.
 – To, co doskonale obrazuje współpracę obu placówek, to wspólny, łączący je korytarz, w którym drzwi są zawsze otwarte – mówił dyrektor szpitala Marek Staszewski.
MN
fot. Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu