Prezydent Wodzisławia o walce ze smogiem i inwestycjach

8111
11580
Izba Gospodarcza Wodzisław Śl.
– To, co jest najważniejszą informacją dla rozwoju miasta Wodzisław, to fakt, iż udało się po wielu latach uzyskać pozytywną decyzję Ministerswa Rozwoju (29.12.2016) o włączeniu pierwszych wodzisławskich terenów do Specjalnej Katowickiej Strefy Ekonomicznej. Jak ważnym instrumentem jest strefa dla przedsiębiorców nie będę w tym gronie przekonywał – powiedział do przedsiębiorców M.Kieca podczas cyklicznego śniadania biznesowego Izby Gospodarczej w Wodzisłaiu. Obecnie trwa projektowanie układu drogowego, wiele dróg lokalnych będzie wykonywanych w późniejszym okresie, uwzględniając konkretne potrzeby inwestorów. Obecnie inwestycją w strefie zainteresowanych jest pięciu przedsiębiorców.  
 
Prezydent wspomniał też o inwestycjach drogowych, jakie będą realizowane w 2017 roku; czeka nas przebudowa ul. Matuszczyka oraz częściowo Radlińskiej i Kokoszyckiej. Nastąpiła też dla Wodzisławia historyczna chwila, bowiem 23 stycznia wojewoda zatwierdził nowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, który po raz pierwszy w historii obejmuje 100% powierzchni. 
 
Na cyklicznym śniadaniu biznesowym Izby Gospodarczej, które odbyło się w restauracji Jordan w Czyżowicach, prezydent Mieczysław Kieca przekazał przedsiębiorcom najnowsze informacje o inwestycjach oraz włączeniu Wodzisławia Śląskiego do Specjalnej Katowickiej Strefy Ekonomicznej.
 
 
Na pytanie o walkę ze smogiem Mieczysław Kieca poinformował m.in., że wbrew nagłaśnianiu przez media fatalnej sytuacji w Wodzisławiu, problem dotyczy całego subregionu.  Według raportu WHO o najbardziej zanieczyszczonych miastach świata 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast UE leży w Polsce. W czołówce znalazły się Żywiec (miejsce 1.), Pszczyna (m.2.) Rybnik (m.4.), Wodzisław Śląski (m.5.). W Wodzisławiu działają dwa programy dopłat do wymiany kotłów. Z środków miejskich można uzyskać dotację do 5 tys. zł – największa dotacja jest do kotłów gazowych oraz do podłączenia do sieci tzw. ciepła niskiego (ciepłownicze). Drugim projektem jest program dofinansowany przez WFOŚiGW, w którym można uzyskać do 7 tys. zł. Aktualnie program jest rozliczany, ale można składać wnioski do kolejnej edycji.  
 
Na zakończenie spotkania prezes izby Krzysztof Dybiec przypomniał o tym, że od dwóch lat konsekwentnie prowadzone są działania wraz ze starostwem w zakresie edukowania młodego pokolenia pod kątem edukcaji przyszłych absolwentów. Obecnie działa już kilka inicjatyw, zaś po stronie starostwa powołano komórkę, której działania koordynuje Leszek Bizoń.
 
– Bardzo istotnym problemem jest to dla wielu przedsieborców, abyśmy mieli dobrze przygotowanego absolwenta do stanowiska pracy – argumentował prezes IGW. – Na obecny niedobór pracowników, zwłaszcza z kwalifikacjami zawodowymi trzeba odpowiedzieć działaniem. Podejmujemy inicjatywy, aby młodzież była dobrze przygotwana i chciała zostać tu na miejscu, pracując w lokalnych firmach.  Wspólnie z miastem opracowaliśmy program nauki kreatywności oraz zajęcia z nauki szachów od pierwszych klas w szkołach podstawowych. Kilku lokalnych przedsiębiorców wspiera także wybrane klasy w szkołach zawodowych lub średnich aby poznawały realia lokalnego rynku pracy – dodał.
 
Ireneusz Burek