W Żorach też walczą ze smogiem

1
94
Alarm smogowy w Żorach

Prezentacja „Smog nasz powszedni”, wystąpienie „Palisz śmieci? Łamiesz prawo!” oraz dyskusja aktywistów, ekspertów i mieszkańców – tak można podsumować spotkanie, które odbyło się 9 lutego w Miejskim Ośrodku Kultury w Żorach. Jego inicjatorką była radna Anna Nowacka, a organizacją zajęło się stowarzyszenie Grupa Działamy. Dzięki temu mieszkańcy miasta mieli okazję posłuchać społeczników działających w ramach „Rybnickiego Alarmu Smogowego” oraz podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat szkodliwego zjawiska i metod ograniczania jego skutków.

Spotkanie, które miało trwać ok. godziny, przerodziło się w ponad dwuipółgodzinną dyskusję, co świadczy o dużej potrzebie publicznej debaty na ten temat. Najważniejsze wnioski płynące ze spotkania, jego organizatorzy zamieścili na Facebooku. Wśród nich kluczowe miejsce zajął postulat szybkiego informowania mieszkańców o przekroczeniu dopuszczalnych norm stężenia toksycznych substancji. – Chcemy bieżącej, rzetelnej informacji dotyczącej jakości powietrza w Żorach, którą każdy żorzanin będzie mógł zobaczyć na kilka sposobów – mówi Dariusz Kos z Grupy Działamy i dodaje – Informacje i ostrzeżenia o stanie powietrza powinny być wyświetlane na elektronicznych tablicach informacyjnych na przystankach komunikacji autobusowej, na systemie ekranów LED-owych widocznych na ulicach miastach i objętych systemem informacji miejskiej, poprzez aplikację mobilną, a bieżące informacje o ostrzeżeniach WIOŚ musi być przekazywana do szkół i przedszkoli, tak by dyrekcja, nauczyciele, przedszkolanki miały jasną informację, czy należy wychodzić z dziećmi na powietrze, czy też się przed tym powstrzymać.

Oprócz tego aktywiści apelują o przygotowanie kampanii edukacyjnej dla mieszkańców oraz opracowanie programu dotacji dla osób, które zdecydują się na przeprowadzenie termomodernizacji swoich domów.

/kc/
Fot. facebook.com/GrupaDzialamy