Koleje Śląskie: Kierowcy pojadą dziś pociągiem bezpłatnie

2
53
Koleje Śląskie, Alarm Smogowy: Kierowcy pojadą dziś pociągiem bezpłatnie

Z powodu przekroczenia norm jakości powietrza dzisiaj, tj. 30 stycznia, we wszystkich pociągach i na wszystkich liniach Kolei Śląskich (wyjątek stanowi przygraniczny odcinek Chałupki – Bohumin), kierowcy mogą podróżować bezpłatnie.

Aby skorzystać z oferty, wystarczy okazać w pociągu ważny dowód rejestracyjny wydany na swoje imię i nazwisko oraz dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość (np. prawo jazdy, dowód osobisty). Na podstawie tych dokumentów, poza kierowcą, podróż mogą odbyć dodatkowo 2 osoby towarzyszące.

Choć, zdaniem ekspertów, na zły stan powietrza wpływają przede wszystkim nieekologiczne piece i spalanie materiałów opałowych złej jakości, emisja spalin samochodowych również ma niemałe znaczenie.

– Decyzja o darmowych przejazdach z uwagi na smog (…) to kolejny sposób, by zwrócić uwagę, że niska emisja jest palącym problemem, a do jej ograniczenia każdy z nas może się przyczynić na różne sposoby. Nie tylko dbając o jakość paliwa używanego do ogrzewania mieszkania zimą, ale także poprzez wybór bardziej ekologicznego środka transportu – przekonuje marszałek województwa śląskiego, Wojciech Saługa.

/k/